REKLAMA
REKLAMA

NASZ FELIETON: Dziennikarze, przestańcie pisać o koronawirusie!

Wbrew pozorom to wcale nie jest apel do kolegów po fachu, by zaprzestali podawać informacje na temat zakażeń, koronawirusa, zachorowań na Covid19, czy sytuacji w szpitalach. Tak w skrócie przedstawiają się żądania antycovidowców, którzy uznaje pandemię za spisek, maseczki za zniewolenie społeczeństwa, a śmierć w następstwie zakażenia za manipulacje.

Nie jestem wirusologiem, czy lekarzem, więc nie będę wypowiadać się na tematy medyczne i dziwi mnie postawa publicystów, którzy z taką stanowczością zabierają głos w sprawach merytorycznych. Zważywszy na fakt, że do dzisiaj nie wiemy na pewno, dlaczego grypa hiszpanka była tak mordercza, ta postawa może napawać zdumieniem, bo równie mało, a może jeszcze mniej wiemy o koronawirusie.

Antycovidowcy szafują oświadczeniami wirusologów, którzy podważają kwestię pandemii i jej następstw, ale w sieci równie szybko można znaleźć stanowiska ekspertów, którzy uważają, że mamy do czynienia z groźnym zjawiskiem. Z koronawirusem jest jak z masłem, jedni uważają że szkodzi, inni, że nie. Nie dziwne więc, że zwykli ludzie gubią się w tym chaosie informacyjnym.

Zdjęcie poglądowe

Dziwi jednak zajadłość, z którą antycovidowcy atakują osoby, które stoją na stanowisku, że obostrzenia należy respektować. Fora i portale społecznościowe są pełne inwektyw i obelżywych komentarzy. Media, które dają codzienne raporty stawiane są pod pręgierzem. Niektóre już ugięły się pod naciskiem i hejtem i założyły na koronawirusa szlaban. Dla mnie to chowanie głowy w piasek. Jak to ma się do wolności słowa? Czy tej części społeczeństwa, która ma inne zdanie, nie należy się informacja, ile jest zachorowań, czy zgonów? Jak na wolnościowców, którymi się mienicie, to wyjątkowo cenzorska postawa.

I tu przechodzimy do najboleśniejszej konstatacji. Obserwuję reakcje użytkowników portali społecznościowych i jestem przerażona. Te rozhahane buźki pod informacjami o zgonach są czymś niepojętym. Pogarda dla śmierci była do niedawna czymś niespotykanym w naszym społeczeństwie. Teraz jest na porządku dziennym.

Jeśli nawet nie wierzycie, że śmierć nastąpiła w wyniku zarażenia, uszanujcie zmarłego i ból rodziny po jego stracie. Krewni czytają te informacje i na pewno mocno to przeżywają. Tak trudno wczuć się w emocje drugiego człowieka? Bylibyście tak samo rozhahani, gdyby to zmarł wasz ojciec, matka, siostra, czy brat?

Nie wiem, jak należy dzisiaj postępować i czy wprowadzone przez władze obostrzenia są zasadne, czy nie. Patrzę jednak wstecz i czerpię z tego naukę. Ludzkość w sytuacji zagrożenia chorobami zakaźnymi postępowała w najprostszy możliwy sposób. Stosowała dystans. Wierzę w mądrość społeczną i doświadczenia przekazywane przez pokolenia. Teraz, gdy sytuacja jest nowa i nieznana, powinniśmy brać przykład z naszych przodków.

Nie mam złudzeń, wiem, że ten tekst zostanie też przyjęty z szyderstwem i pogardą, ale jeśli dzięki niemu, choć o jedną rozhahaną buźkę pod informacjami o zgonach będzie mniej, to uważam, że było warto go napisać.

Dorota Mękarska

16-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (44)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

młody2020-10-16 14:42:48
1 0
Wielu funkcjonariuszy i ich znajomych zarabia gigantyczne pieniadze na pandemii nawet nie dostarczając sprzętu np. respiratory czy maseczki. Skoro jest pandemia to po co Bezkarność +
Tak2020-10-16 14:59:14
0 0
Wniosek z tego jest prosty. Jeśli nie interesuje mnie film, który wyświetlają w kinie to na niego nie idę. Jeśli nie interesuje mnie co ten czy inny celebryta jada na śniadanie i za ile kupił mieszkanie to nie wchodzę na jego profil. Jeśli nie interesuje mnie jakaś książka to jej nie czytam. ALE... Jak ktoś inny chce robić te czy inne rzeczy odwrotnie niż ja to mu nie przeszkadzam na siłę forsując swoje zdanie. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. I to samo dotyczy pandemii - ja na siłę nie zakładam maseczki na twarz komuś kto mówi, że nie będzie jej nosił z tego czy innego powodu i tak samo niech nikt nie ściąga maseczki z mojej twarzy jeśli ją noszę. W przenośni i dosłownie. Tyle i aż tyle...
A co mówią statystyki o umieralności2020-10-16 15:01:07
0 1
Ano to że mamy do czynienia z łże elytami i ich kotami. Spluwacze i spluwaczki zamknąć się i maseczki zakładać.
iks2020-10-16 15:06:35
1 1
Problem w tym,że jedni piszą,że pandemii nie ma,bo w to wierzą,a inni piszą to dla jaj.Robią sobie żarty z choroby i śmierci.I to jest obrzydliwe!!Nie mamy szacunku dla innych.Wystarczy wyjść na ulicę,do sklepu i zobaczymy ludzi bez maseczek,ludzi którzy w sklepie zamiast zachować dystans przy kasie,mało ci nie wejdą na plecy.I to jest ten brak szacunku dla innego,albo zwykła głupota i chamstwo.A tymi głupimi komentarzami plaskoziemców nie ma się co przejmować.Plują na forach, ale żaden z nich nie pójdzie pracować jako wolontariusz do DPS-ów czy szpitali.
Ewa2020-10-16 15:15:14
1 0
Dla zdrowych koronawirus tak samo jak grypa nie jest groźny . Z powodu grypy nikt nie zamyka kraju . Mamy do czynienie z przejęciem gospodarki przez banki i likwidacją państw które będą musiały podnosić podatki aby spłacić kredyty zaciągnięte na koronawirusa lub zbankrutować . Zawsze najwięcej korzyści uzyskają banki kosztem zwykłych obywateli i ich pieniędzy
pisać prawdę 2020-10-16 15:17:04
1 1
należy pisać rzetelnie i pytać także tych którzy wiedzą że zamykanie gospodarki i manipulacje przy statystykach koronawirusa to ściema
Do Pani Mękarskiej.2020-10-16 15:21:37
1 0
Jako dziennikarz śledczy, nich się Pani zajmie obiecanymi przez prezydenta, oczkami wodnymi!
Gdzie sa teraz ci co pisali ze koronawirus to ściema?2020-10-16 15:22:33
1 1
Gdzie ci mądrale?
@iks2020-10-16 15:24:01
2 0
ale żaden z nich nie pójdzie pracować jako wolontariusz do DPS-ów czy szpitali Za prace się płaci czemu lek nie jest wolontariuszem w szpitalu przychodni DPS?
Xyz2020-10-16 15:30:24
0 1
Ci co zaprzeczali i zaprzeczają istnieniu pandemi powinni odwiedzic szpital i zobaczyc na wlasne oczy co to jest.A teraz ubieraj maske na twarz i daj zyc innym.
@Xyz2020-10-16 15:34:59
1 0
Ale jak? jak zamknięte
Ech2020-10-16 15:44:37
0 0
Zgadzam się w 100 procentach z autorką. Dziwnie mi się robi, gdy pod informacją o śmierci widzę emotki "lubię" lub " ha, ha"... ????
Upadłe dziennikarstwo pani Doroty.2020-10-16 16:52:46
1 0
Nowiny , TS. a teraz to co nie wiadomo jak nazwać . Przykre że pani to odpowiada .
Autorka2020-10-16 16:55:55
0 0
Zgadzam się w 100 procentach z autorką.
Hej ho2020-10-16 17:29:58
1 1
To ja sie pytam jak to ku.rwa mozliwe ze w 2019 roku do pazdziernika zmarlo wiecej osob niz w 2020, gdzie forsujecie pandemie kto ku.rwa mi odpowie na to macie liczby wystarczy w google wpisac .. z matematyka chcecie dyskutowac? Zawsze mnie uczono ze TO KROLOWA NAUK. Czekam na odpowiedz
hej ho brawo dla Ciebie2020-10-16 17:56:02
1 1
ja to sto razy powtarzam ale mało kto chce myśleć -nie ma żadnej pandemi ,tylko NWO wprowadza w życie to co od dawna było planowane
Mateusz2020-10-16 18:05:17
0 0
Jeden z niewielu dobrych artykułów 100% prawda a krzykacze niech krzyczą
Jola2020-10-16 18:12:54
0 1
Maseczki nie nosimy aby się nie zarazić, tylko aby nie zarazić innych. Bezobjawowi również zarażają. Może obok stać osoba starsza, z osłabioną odpornością itp. i cóż wtedy, mam brać na swoje sumienie to że może przeze mnie ciężko chorować, a nawet umrzeć? Możemy mieć inne zapatrywania, ale szanujmy innych i miejmy więcej empatii. Znam osoby co na każdej mszy przystępują do Komunii, a siedzą w kościele bez maseczki, bo dla zasady nigdzie jej nie zakładają. Czy to nie grzech przeciwko piątemu przykazaniu?. Dlaczego księża nie poruszają tego tematu na kazaniach?
Vadim from Rostov2020-10-16 18:26:51
1 0
Dziennikarzyny są jak hieny żerujące na wszystkim, ludzie .aha prawo wierzyć lub nie wierzyć, nie każdy musi być paranoikiem który wierzy we wszystko co te sprzedawczyki napiszą... Sklepy maski jak najbardziej, na zewnątrz to już lekka paranoja... dbać o seniorów, a reszta jakoś sobie musi poradzić, czy przed grypą, czy przed koronawirusami żaden nie ucieknie, nie schowa się w domu, możecie sobie siedzieć nawet miesiącami nic wam to nie da... Te dzbany co wymyślają te wszystkie dziwne przepisy sami w nie nie wierzą... Pinokio , starszy człowiek od kota , robią to co widzą na zachodzie... A wy słuchajcie albo sami używajcie łbów...
Dziennikarz sprzedajny...2020-10-16 18:34:48
1 0
Zostań w domu , kup papier toaletowy, makron, włącz TVN TVP , cały czas czytaj o wirusie, bój się w CH..., nie myśl, nie analizuj, słuchaj ich przecież oni chcą twojego dobra, nie idź do lasu , czekaj aż wirus sam ucieknie. Jedynie bezpiecznie w Strefach Wolnych od Wirusa, Biedronki, Lidle, Kościoły, Wybory, tam możesz iść bezpiecznie... Od czerwca było bezpiecznie wirus wyjechał na wakacje teraz wrócił, i napie...la , grypa, przeziębień, katarów i innego nie ma jest tylko on srovid 19, to się skończy jak będzie im na rękę...
@ Upadłe dziennikarstwo pani Doroty.2020-10-16 18:35:48
0 0
Pani Doroto, proszę się nie przejmować takimi insuacjami, wiadomo skąd płyną - a płyną bo bije Pani na łeb pod względem warsztatowym, wyszukiwania tematów i ich prezentacji, stylu itp. itd. jedną Panią co to jej się uroiło, że dziennikarzem jest i występuje aktualnie pod adekwatnym dla siebie pseudonimem Mysza !
do Sz.P. Doroty Mękarskiej2020-10-16 18:43:04
1 0
Szanowna Pani Mękarska. Tematy około-covidowe to najmniejszy problem. Jest szanowna Pani autorką steku innych nieistotnych artykułów publikowanych na tym portalu, które niejednokrotnie dzielą społeczeństwo bardziej niż jakaś istniejąca bądź nie choroba. Dziennikarstwo, którego ja osobiście oczekuję to nie pisanie codziennych zapychaczy z interwencji na terenie Sanoka dotyczących uwięzionych kotów na drzewie i 3 zastępów JRG, które te koty ściągnęły. Proszę zająć się choćby tematami, które dotyczą rodziców większości nastolatków. Proszę udać się do szkół podstawowych i średnich, proszę nawiązać kontakt z nastolatkami, proszę wejść w to hermetyczne środowisko i ustalić z czym mają do czynienia nasze pociechy i jaka jest skala tego zagrożenia. Albo z innej beczki. Proszę udać się do przeróżnych instytucji i urzędów i popytać o kumoterstwo, znajomości, dodatki służbowe i nagrody dla wybranych czy korupcję. Na tym portalu tego niestety nie znalazłem. Znajduję tylko skopiowane teksty o wypadkach ze stron okolicznych jednostek policji, zwykle z powielonymi błędami. No ale takie sprawy są dla szanownej Pani zbyt wymagające, nieprawdaż? Czego brakuje aby stworzyć media z prawdziwego zdarzenia? Odwagi? Pieniędzy?
do Sz.P. Doroty Mękarskiej (2)2020-10-16 18:52:56
1 0
Kolejna rzecz, szanowna Pani Doroto, która mnie oburza, to fakt, że nakazuje Pani innym w tym artykule jak mają żyć i w jaki sposób postępować w Internecie. To sprawa sumienia każdego komentującego, czy śmieszy go śmierć człowieka, czy też nie. Jeżeli mają ochotę wyśmiać fakt czyjegoś zgonu z powodu covid'a to niech to robią. Dopóki nie popełniają czynu zabronionego należy im się wolność słowa i proszę to również uszanować. Nikt też nie zmusza rodzin zmarłych do czytania tego typu komentarzy lub wyżalania się w Internecie. Dawniej, jak pewnie sama Pani przyzna po śmierci człowieka najbliżsi pogrążali się w żałobie. Teraz kilkanaście minut po zgonie, zanim ciało zdążyło ostygnąć jest już post na facebooku siostry, żony, córki i dużo wirtualnych zniczy [*] To w taki sposób oddajemy cześć zmarłym? Natomiast osobiście uważam, że osoby, które przeraża każde zdanie przeczytane w Internecie nie powinny z niego w ogóle korzystać.
Rtg2020-10-16 19:02:51
1 0
Nie dajcie sie wpuscic w maliny. Słudzy pisu w mediach to nie sa dziennikarze
Realista2020-10-16 19:27:39
0 0
Szkoda że temat eutanazji nie jest bardziej rozwinięty...nie każdy ma chęci i pieniądze na przepychanie się w tej dżungli zwanej życiem.
vec.art2020-10-16 19:33:34
1 0
Cel nie został osiągnięty i potrzebna była "druga fala". Jak stracicie pracę, a bank zabierze Wam mieszkanie, dom czy samochód bo nie będziecie mieli za co spłacać kredytu, to wtedy dotrze do Was po co jest pandemia. Wasze wystawne na pokaz życie (żeby sąsiedzi, szwagier czy koledzy byli zazdrośni) legnie w gruzach i wszyscy się dowiedzą, że Was nie stać było na dom, czy samochód bo żyliście na kredyt. Banki zacierają ręce, tak jak biznesmeni bo już nie długo będą mieli niewolników do pracy za "miskę ryżu"...
fox2020-10-16 20:20:57
0 0
wszyscy co oceniają negatywnie pandemię odnoszą się tyko do naszego kraju . niech spojrzą globalnie , czy cały świat oszalał ? czy jest to spisek światowy który oszukał wszystkich i wszystkie środki przekazu ? jest nas na świecie za dużo i ludzie skundleli żadna wojna , pandemia nie zmieni skundlałej natury człowieka . będzie tylko gorzej za sprawą szczekających burków co widzą tylko swoją miskę i budę najczęściej z krótkim łańcuchem który sami sobie założyli na łeb .
nie oszukuj medyku2020-10-16 21:40:22
0 0
Jakie wymiary ma cwirus ? W jaki sposób się rozmnaża Kto widział wirusa ? Jakie są wymiary otworów w maseczkach ?
Pajace 2020-10-16 21:45:07
0 0
Jak będziesz miał tego wirusa jeden z drugim .To wtedy się w powiecie na ten temat.Banda debili pisze na tym forum .
do: pajaca2020-10-16 22:39:22
0 0
ty pajac, pisz najpierw zrozumiale i polszczyzną bo w żaden sposób nie idzie zrozumieć twoich wypocin... a potem się bierz za pisanie jeśli w ogóle masz coś sensownego do wklepania. Choć szczerze wątpię, że masz... pewne z sanoka jesteś...
Piotr Polak Słowianin2020-10-16 22:46:37
0 0
City of london corporation=mafia chazarska.2010 plan fundacji rokefelera-wystarczy trochę pomyśleć kto wymyślił tzw.pandemię.Robią z was idiotów rodacy ,nie dajcie się zastraszyć.To jest ich plan,potem szczepionki z czipami.Tak trudno troche pomyśleć-widać wyraźnie o co chodzi w tej plandemi!Ludzie zacznijcie myśleć i wyłączcie tvp,polsat,tvn.
Anna2020-10-17 01:09:12
0 0
Pani Ewo, nie powiedziałabym, że dla zdrowych jest nie groźny. Są już przypadki ponownego zarażenia gdzie przebieg choroby był o wiele gorszy niż za pierwszym razem, chociaż było się zdrowym. Ta choroba zostawia po sobie skład i już nie jest się zdrowym. Dodatkowo porównywanie Korony do jakiejkolwiek innej choroby to jak porównać wodę z rzeki z wodą z kranu. Wyglądają podobnie ale bardzo się różnią. Covid jest o wiele bardziej zaraźliwy, i zostawia po sobie ślady. Dodatkowo nie jest do końca zadany ani nie wiadomo jak go leczyć, nie tak jak grypę. Proszę zacząć czytać wypowiedzi ludzi, którzy mają z wirusem styczność, a nie influenserów co żadnych dyplomów z wirusologii nie mają.
do p. Mekarskiej2020-10-17 06:58:49
0 0
Jako slynna sanocka dziennikarka powinna pani stosowac piekny jezyk a nie badziewie typu“rozhahany”! Jezeli nie wie pani czy wprowadzane zakazy a nie “obstrzezenia”- bo to teraz wyraz niezwykle modny, sa sluszne czy nie - nie powinna pani komentowacna ten temat! Esanok zszedl na przyslowiowe psy i jak po grzybach- namnozylo sie strasznie duzo KRETYNOW, ktorych wypociny sa przepuszczane przez cenzora=moderatora,a inne, niezgodne z waszymi pogladami, sa skrzetnie usuwane. Czy to jest rzetelnosc dziennikarska????? Az tyle na ten temat.
Propozycja tematu dla \" wybitnej \" redchtur Dorota Mękarska2020-10-17 08:56:58
0 0
proponuję pani napisać taki felietonisko o OMDLENIACH Romana i jego wychowankach z młodzieży wszechposiadającej
Rycerz Jezusa2020-10-17 11:35:10
0 0
Wiadomo że ci co sterują antycovidowcami za nimi stoi rusko chińska agentura a w konfederacji Braun i Korwin nie raz pochlebnie wypowiadali się o tych krajach jako alternatywa dla USA trzeba być idiota żeby ich słuchać i wierzyć że Komunisci nas wyzwolą i nam pomogą.
@2020-10-17 12:14:17
0 0
Patrząc na wpisy antycovidowców już wiemy, dlaczego nasz powiat znalazł się w strefie czerwonej. Jeszcze nie tak dawno byliśmy prawie czyści, ale buraki, którym przeszkadza założyć na chwilkę maseczkę i zachować dystans, jakby to było żądanie ponad siły, właśnie doprowadzili do takiego stanu, jaki mamy. Pojechali na demonstracje i zaraz dramatyczny wzrost zachorowań. Ale cóż - gdy jedni stali w kolejce po rozum, inni czekali na wódkę. I szansę rozróby.
££££2020-10-17 13:30:45
0 0
BRAWO @ - buraki antycovidowe zgotowały nam ten los!
do Pani Doroty M. (1)-dgp2020-10-17 14:14:16
0 0
dobrze napisane i ...bardzo delikatnie wobec-primo: tych co kwestionuja pandemie;secundo - bardzo delikatnie wobec tych co smieja sie ze smierci innych ludzi,bo ci drudzy to kandydaci do Gestapo,SS czy po drugiej stronie tamtych czasow, owczesne NKWD (pomijajac inne totalnie banbyckie ugrupowania wtedy),, bo tacy- to pogarda dla zycia ludzkiego ! i tak jest obecnie...i bedzie do konca naszej cywilizacji, ,prosze mi wierzyc! dziekuje Pani za ten artykul,a tymi ,ktorych przodkowie pospadali za szybko z drzew i ich potomkowie sa wsrod nas(dalej z" mozgami" na poziomie planktonu), niech sie Pani nie przejmuje;pozdrawiam...ps. cieszy mnie zmiana postaw na forum E-Saniok,jest zdecydowanie wiecej osob odwaznych i inteligentnych,ktore "uziemiaja" bezmaskowcow-bezmozgowcow...skad (do k.n. -przepraszam) tyle nagle zakazen i kwarantanny w sanockim powiecie!!!???... (1) - oznacza nie skonczylem
(2)2020-10-17 14:43:22
0 0
sorry,pomylilem sie, w czasie pisania tego co napisalem - tez bardzo delikatnie- dostala Pani wiele chamskich ,prostackich odpowiedzi- plankton sie uaktywnil,plankton sanocki jak i w ogole-silny tylko za monitorem ,bo w cztery oczy ,niszcze te zaraze gorsza od sars w pare minut !!! zwlaszcza ten - " do Sz.P. D.M."-przerost formy nad trescia u niego ewidentny...albo pisze na polecenie ten donosiciel jakies wiekszej firmy w okolicy albo sam jest wlascicielem nic nie znaczacej...cel jeden - podwazyc obecna sytuacje zagrozenia....- robotnicy-niewolnicy za wszelka cene -obecnosc obowiazkowa !!!-czy zostaniecie zakazeni-czy zakazicie potem innych -niewazne!!! a jego obrona wolnosci czyli wysmiewanie smierci -mowi o nim wszystko - to Gestapowiec,SS-man ,NKWD- w jednym !!!
@do Pani Doroty M. (1)-dgp2020-10-17 16:11:34
0 0
Ty osrany intelygent .Poczytaj to gówno co napisałeś . Chory to ty jesteś na łep z tym pisaniem o Gestapo i NKWD .
Anonim2020-10-17 18:09:56
0 0
Nie przeczytałem poniższych komentarzy. Doświadzczyłem, że Pani Dorota nie jest obiektywnym dziennikarzem. Wystarczy przeczytać wstecz, np. w sprawie Domu Dziecka w Sanoku. W sprawie mojej wypowiedzi przed laty też. My zapominamy, internet nie zapomina.
Snk2020-10-17 19:34:26
0 0
Piszecie tu o śmierci i pogardy ludzkiej dla niej. Podane statystyki przez media to tylko liczby. Skąd wiadomo że te osoby naprawdę zmarły. No coś podać trzeba.czy ktoś z nas tam był, w tym szpitalu gdzie umierają, czy ktoś z nas ma znajomego któremu ktoś umarł. Wyłączcie media, i skupcie się na rzeczywistości. Słuchajcie wśród ludzi na ulicy czy ktoś zmarł w danym dniu z ich bliskich a wtedy zobaczycie co jest prawdą a co tv wizja.
Aa2020-10-18 11:00:56
0 0
Trzy tygodnie temu dyskutowałem z kolegą czy jest pandemia czy nie. Ja swoje że jest, on że to ściema. Dzisiaj gość leży pod respiratorem w śpiączce, oczywiście z powodu covid. Gość 40 lat. Wątpiącym poddaję do rozważenia
do @ do p doroty2020-10-18 13:48:22
0 0
Sam jesteś po-sramy jentelegient z zadupia - a skoro takim jesteś, to MORDA W KUBEŁ debilu ! To samo idzie do twojej „zurnalystki=zaklamanej baby”