REKLAMA
REKLAMA

Nie zwalniają tempa. Więcej odpraw na granicy niż w ubiegłym roku

GRANICA / PODKARPACIE. W porównaniu do ubiegłego roku, na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy w drugiej połowie grudnia odnotowany został wzrost ilości odprawionych samochodów ciężarowych i osobowych, a także pociągów.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni (15-29 grudnia br.) funkcjonariusze KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu odprawili blisko 14 tys. samochodów ciężarowych, przekraczających polsko- ukraińską granicę przez przejścia graniczne w Medyce, Korczowej i Krościenku. To o 28 % więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największy wzrost o 30 % odnotowano w tym czasie na przejściu granicznym w Korczowej.

8 % wzrost odnotowany został także w zakresie ilości odprawionych autokarów i busów. W tym czasie służby odprawiły w obydwu kierunkach na wjazd i wyjazd z Polski ponad 2,2 tys. autokarów i blisko 16,5 tys. busów.

W zakresie odpraw samochodów osobowych odnotowano także 5 % wzrost ilości pojazdów. Na łączną liczbę ponad 20 tys. samochodów osobowych, które przekroczyły w tym okresie polsko- ukraińską granicę w woj. podkarpackim, najwięcej bo blisko 9,2 tys. odprawionych zostało na przejściu granicznym w Korczowej.

Przejścia graniczne w Medyce, Korczowej, Budomierzu i Krościenku przekroczyło w tym okresie blisko 188 tys. osób. To o 9 % więcej niż rok temu.

O 12% wzrosła także liczba osób, które w tym czasie przekroczyły granicę pociągami osobowymi ( blisko 20 tys. podróżnych).

Koniec roku to także znacznie większa liczba zagranicznych przesyłek pocztowych odprawianych w Oddziale Celnym w Przemyślu- Miejsce Wyznaczone „Poczta Polska”. Tylko w trzech tygodniach grudnia br. funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej odprawili tu ponad 2,2 tysiąca paczek.

Polskie służby graniczne utrzymywały optymalny poziom obsługi ruchu towarowego i osobowego, w ilościach przekraczających normy ustalone dla przejść granicznych, pozostając w stałym kontakcie ze służbami Ukrainy.

M.in. 23 grudnia br. na terenie przejścia granicznego Korczowa- Krakowiec przedstawiciele polskiej Służby Celno-Skarbowej pod przewodnictwem Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie mł. insp. Grzegorza Skowronka wzięli udział w spotkaniu koordynującym zasady obsługi wzmożonego ruchu granicznego z udziałem przedstawicieli służb granicznych Ukrainy. Celem wspólnych rozmów było wypracowanie wspólnego kierunku działań, maksymalne usprawniającego odprawy w tym okresie, a zwłaszcza zapewnienie optymalnej obsady kadrowej na stanowiskach odpraw ( okresowo wydłużone czasy oczekiwania wynikały m.in. ze zmiany w funkcjonowaniu służb celnych Ukrainy, wykorzystywania dodatkowych zezwoleń na międzynarodowy przewóz drogowy na terytorium RP przez przewoźników ukraińskich oraz wzmożonych powrotów obywateli Ukrainy w związku ze zbliżającym się okresem świąteczno-noworocznym).

Aktualnie odprawy na polsko- ukraińskich przejściach granicznych odbywają się na bieżąco.
Osoby planujące podróż za granicę, zachęcamy do śledzenia serwisu www.granica.gov.pl oraz aplikacji „Mobilna granica”, gdzie można znaleźć m.in. bieżące informacje o szacunkowych czasach oczekiwania na odprawę na poszczególnych przejściach granicznych.

 

KAS

01-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)