REKLAMA
REKLAMA

NIEBIESZCZANY: Nowoczesny dron dla jednostki OSP. Bezcenna pomoc podczas poszukiwań (VIDEO, ZDJĘCIA)

NIEBIESZCZANY: Nowoczesny dron dla jednostki OSP. Bezcenna pomoc podczas poszukiwań (VIDEO, ZDJĘCIA)

NIEBIESZCZANY / PODKARPACIE. Profesjonalny dron DJI Matrice 210 V2 z kamerą Zenmuse XT2 z modułem termowizyjnym trafił do jednej z najprężniej działających jednostek OSP w regionie – OSP Niebieszczany. Całkowity koszt zakupu tego nowoczesnego sprzętu wyniósł 61 500 złotych. – Jest to dla nas duża pomoc, szczególnie, że specjalizujemy się w poszukiwaniach zaginionych osób. Dron z termowizją da jeszcze większe szanse na powodzenie tego typu akcji – mówi nam Grzegorz Klecha, prezes OSP Niebieszczany.

Profesjonalny dron został przekazany strażakom z OSP Niebieszczany wczoraj. To DJI Matrice 210 V2 z kamerą Zenmuse XT2 z modułem termowizyjnym.

Dzięki pomocy panów posła Piotra Uruskiego oraz senatora Mieczysława Golby pozyskaliśmy środki w wysokości 49 500 złotych w ramach środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Swoją cegiełkę dołożyli również Gmina Sanok (podziękowania dla pani wójt Anny Hałas za przygotowanie wniosku i wsparcie finansowe) i Nadleśnictwa Lesko, a brakujące 5500 złotych to wkład własny jednostki (środki z ekwiwalentu, którego zrzekli się strażacy) – czytamy w komunikacie OSP Niebieszczany.

Całkowity koszt zakupu zestawu wyniósł 61 500 złotych.

Grzegorz Klecha. Archiwum prywatne

Ze względu na specyfikę naszej jednostki, jest to ogromna pomoc. Posiadamy w swojej strukturze sekcję poszukiwawczo-ratowniczą, a dron pozwoli jeszcze skuteczniej odnajdywać zaginionych – mówi nam Grzegorz Klecha, prezes OSP Niebieszczany.

Szef jednostki OSP z Niebieszczan przypomina wyniki akcji poszukiwawczej sprzed kilku miesięcy z okolic Oświęcimia.

Koledzy z zaprzyjaźnionej jednostki OSP Kęty, używając tego samego sprzętu, odnaleźli poszukiwaną osobę w polu kukurydzy. Była cała i zdrowia.

Nowoczesny dron przyda się szczególnie podczas poszukiwań prowadzonych na otwartym terenie.

Pomoże także na bieżąco monitorować temperaturę podczas pożarów większych obiektów – zaznacza Grzegorz Klecha.

Dzięki modułowi termowizyjnemu możliwe będzie użycie drona również podczas poszukiwań w nocy.

Z informacji, do których dotarliśmy wynika, że dron tej klasy posiadają jeszcze tylko dwie jednostki straży pożarnej na Podkarpaciu: OSP Rzeszów-Słocina i PSP Przeworsk.

Jeszcze raz dziękujemy bardzo wszystkim, a w szczególności posłowi Piotrowi Uruskiemu, dzięki którym ten wymarzony sprzęt wylądował w naszej remizie – mówią strażacy z OSP Niebieszczany.


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

 źródło: Red., OSP Niebieszczany / Fb, materiały nadesłane
23-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)