REKLAMA
REKLAMA

Nowe obostrzenia. Całe szkoły w trybie zdalnym (VIDEO)

Nowe obostrzenia. Całe szkoły w trybie zdalnym (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj o nowych obostrzeniach, które w najbliższych dniach wejdą w życie w związku z walką z pandemią koronawirusa.

Artykuł w trakcie edycji. Wkrótce więcej informacji.

Nowe zasady wchodzą w życie 7 listopada.

Nowe obostrzenia dotyczą edukacji, handlu, kultury i branży hotelarskiej (wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada):

  • Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
  • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada;  

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

  • Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada;  
  • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą;
  • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada;
  • Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada.


– Od 9 listopada nauka zdalna będzie obowiązywać również uczniów klas 1-3. Tryb ten będzie dotyczył zatem wszystkich uczniów, co najmniej do 29 listopada. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył jednak, że termin ten może zostać wydłużony.

– Wszystko będzie zależało od rozwoju pandemii w kraju i tego, czy zaordynowane dziś obostrzenia wpłyną na obniżenie liczby nowych zachorowań. Jeśli się to nie uda, Polaków może czekać ogólnonarodowa kwarantanna. Poinformował o tym szef rządu podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu (…) Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za dwa tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – zakomunikował Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj podejmujemy przedostatni krok. Ostatnim jest narodowa kwarantanna – uzupełnił Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Musimy włączyć hamulec awaryjny, doprowadzić do drastycznego obniżenia dziennej liczby nowych zachorowań.

Nasz system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności. Wykonujemy kolejne kroki służące jego rozbudowie, ale musimy wycisnąć hamulec awaryjny. To nie jest czas na kłótnie czy niesnaski. To jest czas na ochronę życia. Zostań w domu, aby ograniczyć kontakty i nie dać okazji wirusowi do rozprzestrzeniania się – apelował Adam Niedzielski.

– Minister zdrowia zwrócił się również do ozdrowieńców, którzy mogą oddawać osocze. Jest ono wykorzystywane w procesie leczenia osób ciężko przechodzących zakażenie.

– Przedszkola i żłobki będą funkcjonować tak jak do tej pory.

– Nauczyciele otrzymają bon o wartości 500 zł na zrekompensowanie kosztów poniesionych na zakup potrzebnych urządzeń elektronicznych do przeprowadzania lekcji w trybie zdalnym (dla przykładu kamerki internetowe).

źródło: Red., KPRM / Facebook, Ministerstwo Zdrowia / Facebook, gov.pl

foto nagłówek: poglądowe

04-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)