REKLAMA
REKLAMA

Ograniczenie nośności na moście w Huzelach. Widmo wielomilionowych strat (FOTO)

HUZELE / LESKO / BIESZCZADY. Z powodu złego stanu lin nośnych na moście w Huzelach zdecydowano o ograniczeniu tonażu na przeprawie do 15 ton. Dla przedsiębiorców z terenu Bieszczadów oraz dla instytucji takich jak choćby nadleśnictwa to poważny problem. Wielu właścicieli firm mówi wprost, że w niedługim czasie mogą zbankrutować.

Most w Huzelach wybudowano w dwudziestoleciu międzywojennym. Zlokalizowany jest w ciągu drogi wojewódzkiej nr 893 Lesko-Cisna. Ostatnią gruntowna modernizację przeszedł dwadzieścia lat temu. W tym roku przewidziano kolejny remont. Po sprawdzeniu stanu technicznego przeprawy zauważono uszkodzenia na linach nośnych, czyli na niezwykle ważnym elemencie każdego mostu. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich podjął więc decyzję o ograniczeniu nośności do 15 ton. Nowa regulacja ma obowiązywać do zakończenia prac remontowych.

foto: nadesłane

Jak podaje Radio Rzeszów ogromne problemy z funkcjonowaniem mogą mieć bieszczadzkie nadleśnictwa. Mimo podpisanych umów, nie są w stanie wywozić drewna, gdyż nie ma innej drogi. – Tylko nadleśnictwo Lesko może stracić z tego powodu 2,5 mln zł. Ważne są też koszty społeczne, bo w tej części Bieszczadów wiele osób może stracić pracę – podaje Radio Rzeszów.

Kilka dni temu w Starostwie Powiatowym w Lesku odbyło się spotkanie w tej sprawie. W krótkim komunikacie umieszczonym na profilu Facebook leskiego urzędu czytamy, że: – Ograniczenie stało się dla przewoźników katastrofą gospodarczą. W spotkaniu uczestniczył Kazimierz Surmacz, zastępca dyrektora Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, poprowadził je starosta leski Andrzej Olesiuk.

Obecnych na spotkaniu przedsiębiorców i przedstawicieli innych zainteresowanych instytucji poinformowano, że na czas remontu przygotowywane są alternatywne możliwości pojedynczych przejazdów. W kuluarach mówi się o zorganizowaniu ruchu dla cięższych pojazdów na moście w Solinie.

Ciężarówka bez załadunku, w zależności od masy własnej i masy ciągnika może ważyć od 13 do 20 ton.  Natomiast załadowana, oczywiście w zależności od masy towaru, może ważyć nawet do 40 ton.

Lowndown / Wikipedia / Creative Commons

20-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)