REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie szkolenie podstawowe podkarpackich terytorialsów (ZDJĘCIA)

W miniony weekend, tuż przed dniem Świętego Mikołaja, w godzinach porannych ochotnicy do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze. Kandydaci, którzy stawili się w koszarach odbędą szkolenie podstawowe, które po raz pierwszy  w tym roku odbędzie się w systemie weekendowym. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się w lutym.

33 ochotników, w tym 6 kobiet, 5 grudnia rozpoczęło szkolenie podstawowe w koszarach 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych, po dokonaniu przez komisję formalności ewidencyjnych, już w sobotę ochotnicy odbyli test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia w przód (brzuszki) oraz pompek.

Po raz pierwszy w tym roku ochotnicy szkolenie podstawowe oraz wyrównawcze przejdą w systemie weekendowym. Dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady OT wyszło naprzeciw potrzebom kandydatów, którzy chcą zostać terytorialsami, a z różnych względów nie mogli sobie pozwolić na uczestnictwo w tradycyjnej „16-tce”, która trwa ponad 2 tygodnie. W miniony weekend Brygada zorganizowała nabór dla kandydatów z możliwością odbycia szkolenia podstawowego w trybie weekendowym (8 spotkań w następujące po sobie soboty i niedziele).

Jak podczas każdego szkolenia największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Prowadzone podczas szkolenia podstawowego zajęcia z taktyki łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań na współczesnym polu walki. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia do celów. W ostatni weekend kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy po wyznaczonej pętli taktycznej. Każdy terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie.

Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się 14 lutego. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

***

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są również wsparciem dla wojsk operacyjnych.

Paulina Lęcznar
foto: DWOT

08-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)