REKLAMA
REKLAMA

Oszustwo paliwowe wykryte (FOTO)

Dzięki współpracy funkcjonariuszy KAS z Polsko- Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku z Administracją Finansową Słowacji zatrzymano 3 osoby zajmujące się nielegalnym importem i dystrybucją paliw.

Zatrzymani nielegalnie importowali a następnie dystrybuowali 2 miliony litrów oleju mineralnego. Wstępne szkody z tytułu podatku akcyzowego oszacowano na ponad 188 tys. euro.

Administracja finansowa Słowacji nad sprawą nielegalnego importu olejem mineralnym pracowała od lipca 2019 roku.

Przestępczy proceder udało się przerwać dzięki współpracy strony słowackiej z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej z Polsko- Słowackiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku oraz prowadzonemu monitoringowi. Monitorowano poszczególne transporty przesyłek a także miejsce, w którym przepompowywano olej mineralny z polskiego zbiornika do słowackiego.

3 osoby podejrzane o popełnianie przestępstw podatkowych zostały zatrzymane w rejonie słowackiej Trnavy.
Oszuści próbowali zatuszować nielegalną działalność za pośrednictwem różnych zagranicznych firm, które zmieniały się podczas prowadzenia przestępczej działalności. Zmienili także miejsca wyładunku paliw, głównie w innych państwach członkowskich UE.

Transportom olejów mineralnych z polskich składów towarzyszyło zawsze kilka pojazdów, których zadaniem była ochrona terenu wokół ciągnika z cysterną przewożącą olej, ale także terenu wokół budynku, do którego pompowano olej mineralny.

Administracja finansowa Słowacji przeprowadziła przeszukania posesji w miejscowościach Michal na Ostrove i Dolný Štál a także przeszukania innych obiektów.

Podczas tych działań zabezpieczono około 30 tysięcy litrów oleju mineralnego, gotówkę w wysokości 30 tysięcy euro, pieczątki firmowe, dokumenty, nośniki danych, komputery oraz kontener transportowy służący do przechowywania oleju.

W tej sprawie udokumentowano co najmniej 62 transporty oleju mineralnego w łącznej ilości prawie 2 mln litrów. Wstępnie straty z tytułu podatku akcyzowego oszacowane zostały na ponad 188 tys. euro.

Śledczy ze słowackiej administracji finansowej postawili zarzuty wszystkim zatrzymanym za popełnienie przestępstw polegających na obniżaniu podatków i składek ubezpieczeniowych, dokonanych w formie współudziału. Grozi im kara pozbawienia wolności od 4 do 10 lat.

Polsko Słowackie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Barwinku jest jednym z 5 tego typu centrów w kraju. Do jego zadań należy obsługa zapytań dotyczących m.in. pojazdów i dokumentów, przewozu towarów w ruchu drogowym czy wiarygodności prowadzonej działalności gospodarczej. W 2019 r. funkcjonariusze KAS pełniący służbę w centrum w Barwinku obsłużyli blisko 3,5 tysiąca wniosków wymieniając prawie 10 tys. informacji.

KAS w Rzeszowie
foto: Administracja Finansowa Słowacji

17-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (11)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Dorota Mękarska2020-10-17 09:00:46
0 0
Pisz pani felieton .Sprawa tak poważna że sam naczelny przebiera nóżkami.
Romek G.2020-10-17 09:01:42
0 0
to skandal, jak wróci do władzy Ryży buc, zwany Donladem Matołem, to wsztstko się zmieni.
Aktualnie2020-10-17 10:34:18
1 0
Rudy jak wróci to musi się oglądać za siebie. Na niego czeka cela +. Jego rola się skończyła w przelewaniu i przewałach.
Antypis2020-10-17 12:15:58
0 1
Jak wróci Pan Tusk matoly pisuarskie pójdą siedzieć - program cela+
@antypis2020-10-17 13:09:18
1 0
Jakie to straty z tytułu podatku akcyzowego i dla kogo? Wyjdź człowieku ze swojej celi, przewietrz mózg, nie siedź od rana przed tym laptopem. Matoły? Odezwał się ten co pewnie trzy kierunki studiów skończył. Z tuska taki pan jak z ciebie inteligent. Do czego to podobne? tuska z dużej litery pisać?
obserwator2020-10-17 13:17:33
0 0
Romek G./ Aktualnie. / pisząc komentarz mieliście na myśli rudego specjalistę od masek i respiratorów?? czy jak swój to oki może być?? hehe
@antypis2020-10-17 13:17:36
1 0
Co znaczy na polskie Tusk? Ano kundel, taki rudy bez rasy i na łańcuchu.
antek2020-10-17 14:00:37
0 1
DO...."Romek G." Kto o kimś tak mówi.to sam jest BUCEM i CIULEM z partii Przekręty i Sk....stwo,,,czyli PiS....
BP2020-10-17 14:17:47
0 0
Zajmijcie sie stacją BP w sanoku tam jest przekręt przez wiele lat , dystrybutor jest schowany w ziemi za zbiornikami z gazem i na lewo sprzedają rope po różnych firmach .
@antek2020-10-17 19:24:07
1 0
Oj antoś antoś - co ty możesz wiedzieć o przekrętach i sk####ństwie, jak ty prawie z domu nie wychodzisz. Rządy po to rządy wielkich afer takich jak hazardowa, afera Amber Gold, Infoafera, podsłuchowa czy afera Beaty Sawickiej, która wybuchła jeszcze przed objęciem władzy przez PO. Nieudolne rządy PO doprowadziły do zamknięcia polskich stoczni, czyli afery stoczniowej. Platforma Obywatelska zabrała też Polakom 150 mld oszczędności zgromadzonych w OFE aby spłacić część zadłużenia ZUS. Donald Tusk stwierdził wtedy, że pieniądze wpłacane na konta OFE nie należą do obywateli. Większość afer i grzechów Platformy Obywatelskiej została przez media przemilczana, bądź zbagatelizowana. Podczas prezentacji komitetu honorowego kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta w 2010 roku Andrzej Wajda w swoim wystąpieniu mówił: „To jest wojna domowa, to jest walka o wszystko!(…) Możemy mieć przyjaciół w TVN, wspiera nas też druga prywatna telewizja.” Janusz Palikot po opuszczeniu Platformy Obywatelskiej zaczął ujawniać mechanizm działania tej partii, który polegał na umieszczaniu swoich ludzi gdzie tylko się da. Oceniał, że 90% posłów PO znalazło się w parlamencie dla pieniędzy. Liderzy stworzyli osobny mechanizm zdobywania pieniędzy, który polegał na tym, że człowiek PO zostawał szefem miejskiej spółki, ale musiał wypłacić premię do kieszeni kilku ludzi z partii, którzy odsyłali jeszcze z tego procent na kampanię wyborczą i samych posłów. – Platforma Obywatelska jest partią zakładaną przez służby. Jeden z jej założycieli, Andrzej Olechowski, w PRL był współpracownikiem wywiadu, kontaktem operacyjnym Gromosława Czempińskiego. W jednym z wywiadów Gromosław Czempiński stwierdził: „Miałem dość duży udział w tym, że powstała. Mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy olbrzymią liczbę rozmów, a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Pawła Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali.” – W 2004 roku Platforma Obywatelska zorganizowała akcję „Powiedz 4 razy TAK dla Polski”, w ramach której zbierano podpisy pod projektem referendum w sprawie zmian w konstytucji. Dotyczyły one czterech kwestii: zmniejszenia liczby posłów o połowę, likwidacji Senatu, zniesienie immunitetu parlamentarnego i wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. PO zebrała wtedy ponad 700 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zmian ustrojowych, jednak wkrótce dyskusja na temat tych propozycji ucichła. W 2015 roku Andrzej Olechowski przyznał, że cała akcja „to były ćwiczenia”. Wyjaśnił, że inicjatywa była skierowana głównie „do aktywistów partyjnych, żeby się nie kisili w domach, tylko wyszli na miasto i coś robili”.
Felieton Jadwigi Caban-Mękarskiej [FOTO] [ZDJĘCIA]2020-10-18 10:47:06
0 0
Żona tego pana, z którą ten pan jest w separacji i syn tej pani z pierwszego małżeństwa, tej żony – nie wiem, czy tak już określać byłą żonę, czy żonę, z którą jest w separacji – państwo na szczęście mieszkają w jednym wprawdzie domu, ale w dwóch odrębnych mieszkaniach. Bez komunikacji. To tak jakby rozumiecie państwo, przez sień, po dwóch stronach domu. Ta pani młoda nie chce za bardzo współpracować. Sama zadzwoniła do mnie, a jednocześnie nie chce podać danych jej, ani ta żona pana chorego, bo to nie jest jej dziecko, tylko jego, a on już na tyle dziś wyzdrowiał, że już się odgrażał. Tam tyle się poczuł lepiej. Jeszcze nie wyzdrowiał, ale poczuł się lepiej, że już się odgrażał. – Nie całujcie się z nikim, kto wykazuje objawy infekcyjne i nie jest mężem. A nawet może z mężem też nie, bo po co chłopa tam zarazić