REKLAMA
REKLAMA

Ozdrowieńcy z Sanoka chcą oddać osocze, ale jest to możliwe tylko w Rzeszowie

SANOK / PODKARPACIE. Zewsząd słychać apele, że potrzebne jest osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Okazuje się jednak, że pobieranie osocza nie jest prostym procesem. Wymaga on specjalistycznego sprzętu i wykwalifikowanego personelu, dlatego w oddziałach terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie nie jest możliwy do przeprowadzenia.

Dorota Mękarska

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19. Dodatkowo jest ono potrzebne do produkcji polskiego leku na tę chorobę. Jego badania kliniczne już się rozpoczęły. Lek z osocza jest skuteczniejszy niż samo osocze, które nie jest obojętne dla organizmu, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych. Wyizolowanie samych przeciwciał z osocza zmniejsza to ryzyko.

Regionalne stacje krwiodawstwa w Polsce dostały „zielone” światło” na pobieranie osocza do leczenia chorych i produkcji leku. Ale wszyscy dawcy muszą spełnić określone warunki, by system był jak najbardziej efektywny.

Do Rzeszowa to już wyprawa

Do naszej redakcji zwróciła się mieszkanka Sanoka, która pracuje w szkole, gdzie doszło do powstania ogniska epidemiologicznego. Wielu pracowników zachorowało na COVID-19 lub przeszło zakażenie bezobjawowo. Siłą rzeczy pracownicy rozmawiali na ten temat. W efekcie uznali, że bardzo chętnie oddaliby osocze, które pomoże innym chorym. Zaczęto rozeznawać temat, ale okazało się, że osocze pobieranie jest najbliżej w Rzeszowie.
– Nie można oddać osocza w Sanoku, Lesku, Ustrzykach Dolnych, czy Jaśle, a do Rzeszowa to jest już wyprawa, która pochłania czas i pociąga za sobą koszty – mówi pani Katarzyna, która jest ozdrowieńcem.

– Trzeba wziąć jeden dzień urlopu. Z tego co dowiedzieliśmy się w Rzeszowie pobieranie trwa kilkadziesiąt minut. Na dodatek nikt nam nie zagwarantuje, że w tym dniu zostaniemy przyjęci. Czy jest możliwe, by separator trafił do Sanoka? Oprócz nas, na pewno jest tu więcej osób, które przeszły COVID-19 i chętnie by osocze oddały.

Zamiast osocza można oddać krew

Z pytaniem postawionym przez naszą Czytelniczkę zwróciliśmy się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie.

Jak tłumaczy Urszula Bzdek, zastępca dyrektora d.s. lecznictwa pobieranie osocza nie jest prostą procedurą. Wymaga specjalistycznego sprzętu i przeszkolonego personelu.

Samo pobieranie jest też czasochłonne, gdyż trwa od 30 do 40 minut. – W Rzeszowie mamy kilka urządzeń, co pozwala na pobór jednoczesny od kilku osób, pozwala to też lepiej wykorzystać sprzęt. Mamy tu wyszkolony w tym zakresie personel. Dlatego w chwili obecnej ozdrowieńcy, by oddać osocze zapraszani są do Rzeszowa. Nie oznacza to jednak, że nic nie da się w tej sprawie zrobić – podkreśla dyr. Bzdek. – Dawcy mogą w terenowym oddziale oddać krew, a my z krwi pełnej uzyskamy osocze – „Osocze ozdrowieńców”. Pomoże ono chorym tak samo jak osocze uzyskane metodą plazmaferezy. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż rezygnacja z bycia dawcą. Poza tym krew w tej chwili też jest bardzo potrzebna, a z jednej jednostki krwi pełnej uzyskujemy i osocze i koncentrat krwinek czerwonych. Zapraszamy wszystkich chętnych do oddania osocza, czy też krwi jako ozdrowieńcy. Wasza krew/ osocze jest potrzebne.

Kto może być dawcą osocza?

Dawcami mogą być wszystkie osoby, które:

1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i są zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami).
2. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej:
· 28 dni od zakończenia objawów,
· u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
3. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741). Czynniki dyskwalifikujące są te same, które dyskwalifikują przy pobieraniu krwi.
4. Są w wieku 18-65 lat
5. Ważą min. 50 kg
6. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane są dodatkowe badania.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, trwa to zazwyczaj 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego używany jest tylko sterylny sprzęt jednorazowego użytku.

Jeśli nie można pobrać osocza, pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Jak dodaje dyr. Bzdek, dawcy, którzy przyjadą do Rzeszowa, otrzymają zwrot kosztów stanowiących równowartość biletu w komunikacji publicznej, zwolnienie z pracy lub szkoły w danym dniu. Wszystkie przywileje honorowych dawców krwi przysługują też dawcom, którzy chcą oddać osocze / krew jako ozdrowieńcy.

foto: poglądowe / archiwum redakcji (2)

18-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)