REKLAMA
REKLAMA

Pieśnią uczcijmy Święto Odzyskania Niepodległości (VIDEO)

Pieśnią uczcijmy Święto Odzyskania Niepodległości (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Na szlakach bojowych, w drodze do zwycięstwa i odzyskania niepodległości, żołnierzom idącym do walki zawsze towarzyszyła pieśń. Pokrzepiała serca, dodawała odwagi, nadziei i siły.

Taką rolę spełnił utwór: „Pieśń Legionów Polskich” – Hymn Polski, autorstwa Józefa Wybickiego. Dziś – pieśnią pt. ”Przybyli ułani pod okienko” w wykonaniu Szkolnego Zespołu Wokalnego MARAKASY, wspominamy drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

„Przybyli ułani pod okienko”, jest to pieśń wojskowa, napisana w 1914 roku przez legionistę, Feliksa Gwiżdża, który stworzył tekst do polskiej melodii ludowej. Pieśń ta szybko zyskała popularność, będąc śpiewaną przez ułanów, którzy do istniejących zwrotek tworzyli własne. Jej popularność przetrwała w okresie międzywojennym, aż do czasów współczesnych. Pieśń w wersji oryginalnej kończą słowa ułanów, w których wyrażają nadzieję na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Owa nadzieja i pieśń na ustach dodawała im siły.

Do dziś z dumą śpiewamy pieśni żołnierskie – z szacunkiem, wdzięcznością, pamięcią.
Zapisana jest w nich bowiem historia walk o wolność naszego kraju
oraz ofiarność i bohaterstwo polskich żołnierzy!

źródło: SP 6 Sanok
video: youtube.com / SP6 Sanok

11-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)