REKLAMA
REKLAMA

PODKARPACIE: Pieniądze, obiad i alkohol za „gościnność”!

PODKARPACIE. W Sądzie Okręgowym w Przemyślu zapadły wyroki skazujące dla 16 członków grupy przestępczej organizującej cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy. Szef grupy załatwiał obywatelom Ukrainy zaproszenia niezbędne do uzyskania wiz, a zwerbowanym do współpracy gościnnym Polakom oferował kilkadziesiąt złotych i ”zakrapiany obiad”.

31 lipca br. w Sądzie Okręgowym w Przemyślu zapadły wyroki skazujące wobec 16 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym procederem migracyjnym. Na trop szajki działającej w 2017 i 2018 roku wpadli funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce. Śledztwo nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Przemyślu.

Szefem grupy był 55-letni Polak, mieszkaniec Jarosławia. Mężczyzna werbował wśród znajomych osoby, które „zapraszały” obywateli Ukrainy. Na podstawie fikcyjnych zaproszeń cudzoziemcy uzyskiwali wizy, a następnie wjeżdżali UE.

Mieszańcy Podkarpacia, którzy zaangażowali się w proceder, byli specjalnie do tego przygotowani. Przed złożeniem stosownych wniosków w Urzędzie Wojewódzkim „zapraszający” otwierali rachunek bankowy. Następnie na to konto szef szajki przelewał około 15 tysięcy dolarów, co miało potwierdzać posiadanie środków na pokrycie kosztów pobytu cudzoziemca.

Gościnni mieszkańcy Podkarpacia otrzymywali w zamian po 50 zł za fikcyjne zaproszenie. Fundowano im również „zakrapiany obiad”. Gotowe zaproszenia były odsprzedawane obywatelom Ukrainy za kwotę od 1 tys. do 2 tys. zł. Jak ustalili strażnicy graniczni w ten sposób około 150 obywateli Ukrainy otrzymało wizy, a następnie wjechało do Polski oraz m.in. do Czech.

Podczas przeszukań trzech lokali należących do członków grupy ujawniono m.in. potwierdzenia otwarcia rachunków bankowych, wyciągi bankowe, kserokopie paszportów oraz 1500 paczek nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości 21 tys. złotych. W ramach prowadzonego śledztwa zabezpieczono na poczet kar grożących podejrzanym mienie o wartości 100 tys. złotych.

Zebrany materiał dowodowy w sprawie pozwolił na wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów w stosunku do 22 osób – obywateli Polski, z czego 16 poddało się dobrowolnie karze – wyrokom w zawieszeniu oraz grzywnom. Wobec pozostałych Straż Graniczna nadal prowadzi postępowania.

BiOSG

04-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)