REKLAMA
REKLAMA
Guardia

PODKARPACIE: Rozbili zorganizowaną grupę przestępczą handlującą papierosami

Zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się handlem nielegalnymi papierosami z przemytu rozbili funkcjonariusze Straży Granicznej z Rzeszowa – Jasionki. Zatrzymano 8 osób, mieszkańców województwa podkarpackiego i małopolskiego. Sprawa jest rozwojowa.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej wpadli funkcjonariusze Straży Granicznej z Rzeszowa – Jasionki. Działania operacyjne mające na celu ustalenie podejrzanych i zebranie dowodów w sprawie trwały prawie dwa lata.

Najpierw mundurowi dotarli do informacji z których wynikało, że w proceder jest zaangażowane osiem osób, mieszkańców dwóch województw: podkarpackiego i małopolskiego. Wkrótce zebrano dowody wskazujące, że liderem grupy był bezrobotny 48-letni mieszkaniec Mielca. Mężczyzna kilka lat wcześniej był już karany za przestępstwa karno-skarbowe.

Proceder był typowy dla tego rodzaju przestępczości. Grzegorz W. skupował kontrabandę od określonych osób (z Przemyśla i Krakowa). Następnie papierosy przechowywał w mieszkaniu lub na posesji pod Mielcem. Kolejne osoby były odpowiedzialne za przewożenie papierosów i dalszą ich dystrybucję w kraju.

Funkcjonariusze zebrali dowody, że obrót kontrabandą odbywał się na dużą skalę, a osoby zajmujące się tą działalnością osiągały z tego tytułu spore zyski.

Według ustaleń śledczych grupa działała od stycznia do lipca 2019 roku na terenach Podkarpacia i Małopolski. Wprowadziła do obrotu ponad 102,5 tysiąca paczek papierosów, czym spowodowała straty Skarbu Państwa na ponad 2,5 mln złotych.

Do zatrzymań doszło pod koniec listopada br. Podejrzani to mężczyźni w wieku od 28 do 59 lat, mieszkańcy województwa podkarpackiego i małopolskiego. Zebrane dowody potwierdziły, że osoby te były ze sobą powiązane, tworzyły nieformalną grupę, w której istniał podział zadań. Jej celem było popełnianie przestępstw skarbowych.

Ponadto, funkcjonariusze przeszukali osiem adresów w woj. podkarpackim i małopolskim, gdzie miały być przechowywane nielegalne towary. Zabezpieczyli samochód i około 30 tys. zł.

Postępowanie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Zarzuty przedstawiono ośmiu osobom. Trzy z nich trafiły do aresztu. Wobec pozostałej piątki zastosowano inne środki o charakterze wolnościowym: dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone dalsze zatrzymania.

BiOSG

01-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)