REKLAMA
REKLAMA

Podsumowanie projektu Erasmus+ w ZS Nr 3 w Sanoku (FOTO)

Dobiegł końca kolejny realizowany przez Zespól Szkól Nr 3 w Sanoku projekt Erasmus+ sektora Kształcenie i Szkolenie Zawodowe pod tytułem „Praktyki zagraniczne szansą na sukces na rynku pracy”. Wartość otrzymanego dofinansowania wyniosła prawie 150 tysięcy euro.

Szczęśliwie, jeszcze przed rozpoczęciem pandemii udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania i osiągnąć zamierzone cele.

Partnerem przy realizacji projektu była organizacja Your International Training, która zorganizowała pobyt oraz praktyki w irlandzkich przedsiębiorstwach. W działaniach projektowych wzięło udział 50 uczennic i uczniów klas trzecich wszystkich nauczanych w szkole kierunków tj. technik informatyk, technik mechatronik, technik mechanik o specjalności obróbka skrawaniem, technik elektryk oraz technik pojazdów samochodowych. Praktyki zostały zorganizowane w dwóch kolejnych latach (2019 -2020) dla grup liczących 25 osób. Pierwsza grupa w lutym – marcu 2019 pracowała i poznawała okolice Sligo, natomiast w styczniu – lutym 2020 praktyki odbyły się w Galway.

Obydwie te miejscowości, położone na zachodnim wybrzeżu Irlandii jako stolice hrabstw są siedzibami wielu firm o profilu działania odpowiadającymi potrzebom praktyk.

Każdy uczestnik przed wyjazdem otrzymał 600 euro kieszonkowego mając jednocześnie zagwarantowane darmowe zakwaterowanie wraz z wyżywieniem oraz koszty transportu z Polski do Irlandii, jak i na miejscu z miejsca zamieszkania do zakładu pracy.

Mechanicy o specjalności obróbki skrawaniem mieli szansę realizować program praktyk w firmach wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt CNC do obróbki metali nie tylko do produkcji wielkogabarytowych elementów stalowych jak np. Abtech Precision w Sligo, ale i do wytwarzania tak precyzyjnych elementów jak stawy kolanowe czy barkowe w Zimmer Biomet w Galway, irlandzko -japońskiej firmie biotechnologicznej.

Informatycy pracowali m.in. w firmach typu start-up, działających przy politechnice w Sligo (Glofend Technologies, KudosHealth) czy też w inkubatorach przedsiębiorczości w Galway (Happi Digital, Zenotech Limited, Plan Domino). W rezultacie wszyscy w praktyce zapoznali się z tworzeniem i administrowaniem aplikacji sieciowych oraz stron www.

Mechatronicy zapoznali się z wytwarzaniem oraz konserwacją kompletnych linii produkcyjnych dla przemysłu spożywczego (Eddie Carr & Co. oraz SF Engineering), podczas gdy uczeń kierunku technik elektryk w firmie James Cunningham Electricial zakładał i naprawiał instalacje elektryczne, zarówno w nowo wybudowanych domach mieszkalnych jak i w zakładach przemysłowych.

W końcu mechanicy pojazdów samochodowych przekonali się pracując w lokalnych warsztatach (Peter Motors, Intercars Garage LTD.),że potrafią podołać najtrudniejszym wyzwaniom ze strony wymagających klientów.

Wszyscy uczestnicy praktyk otrzymali od swoich pracodawców doskonałe oceny jak i oferty zatrudnienia po skończeniu szkoły. Oprócz zwiększenia kompetencji zawodowych, co potwierdzają uzyskane certyfikaty Europass Mobilność, każdy również poprawił swoją znajomość języka angielskiego.

Czterotygodniowy pobyt nie był jednak tylko wypełniony pracą. Chętni mogli skorzystać z karnetów na siłownie i basen. Ponadto, w każdy weekend były organizowane bezpłatne wycieczki do malowniczych zakątków Irlandii.

Najważniejsze jednak były cztery tygodnie pierwszej w życiu samodzielności, z której egzamin został przez każdego uczestnika zdany celująco.

materiały nadesłane
tekst sponsorowany
03-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook