REKLAMA
REKLAMA

Przejście graniczne w Medyce, jakiego nie znamy… (VIDEO)

Przejście graniczne w Medyce, jakiego nie znamy… (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Pandemia COVID-19 w bezprecedensowym stopniu zmieniła obraz zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. 15 marca tymczasowo zamknięto większość przejść granicznych, w tym Medykę – najstarsze i jedno z największych w Polsce. Mimo to, podobnie jak na całym odcinku polskiej granicy także tutaj, strażnicy graniczni nieprzerwanie, wykorzystując nowoczesne technologie i tradycyjne formy służby chronią nienaruszalności granicy państwowej.

15 marca 2020 r. na mocy rozporządzenia MSWiA zawieszono ruch graniczny na wielu polskich przejściach granicznych. Na Podkarpaciu wstrzymano ruch lotniczy w Rzeszowie-Jasionce oraz odprawy na drogowych przejściach granicznych w Budomierzu, Krościenku oraz w Medyce.

W 2019 roku granicę w Medyce przekroczyło ponad 6 mln podróżnych i około 800 tys. pojazdów. Średni ruch dobowy wyniósł ok. 16,5 tys. osób i 2,3 tys. środków transportu. Pod względem liczby odprawionych osób Medyka jest największym przejściem na granicy lądowej w Polsce, a biorąc pod uwagę wszystkie typy przejść drugim po Okęciu.

Funkcjonariusze SG obsługują tutaj m.in. jedyne na polsko-ukraińskiej granicy przejście piesze (w 2019 roku odprawili 1,7 mln podróżnych przekraczających granicę pieszo) oraz ruch graniczny osób korzystających z międzynarodowych połączeń kolejowych (prawie 600 tys. odprawionych podróżnych w 2019 r.).

Tymczasowe zawieszenie ruchu granicznego w Medyce odsłoniło obraz, jakiego to najstarsze w Polsce przejście graniczne nie pamięta. Szlabany zabezpieczone betonowymi barierami, słyszalne są jedyne podmuchy wiatru oraz śpiew ptaków.

Jednak służba w PSG w Medyce to nie tylko odprawa graniczna. Tutejsi strażnicy graniczni zabezpieczają również ponad 21-kilometrowy odcinek tzw. granicy zielonej. Całodobowo, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, w tym m.in. pojazdów oraz wieży obserwacyjnej, kamer termowizyjnych oraz wiernie towarzyszących czworonogów zapewniają nienaruszalność granicy państwowej.

Funkcjonariusze z Medyki wspierają także placówkę w Korczowej, jak również w Sanoku (punkt kontrolny w Barwinku) i placówki na polsko-niemieckiej granicy, gdzie ze względu na pandemię została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna.

#TrzymamyStraż

wz. chor. szt. SG Piotr Zakielarz
Referat Prasowy BiOSG

źródło: materiały nadesłane

24-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)