REKLAMA
REKLAMA

Przesyłki kurierskie, pocztowe i do Paczkomatu – zakupy on-line

Kupować w sklepie czy w sieci?

Z początkiem maja otwarto sklepy i sukcesywnie zaczęto znosić obostrzenia. W połowie czerwca wszystko wróciło mniej więcej do normy. Galeria nie tylko otwarta, ale nawet organizuje konkursy. Kino w Sanockim Domu Kultury otwarło podwoje 19 czerwca. Nic tylko czekać na letni najazd turystów. Z drugiej strony, co parę dni donosimy o nowych zachorowaniach, 19 czerwca pisaliśmy o podejrzeniu zakażenia COVID-19 u pracownika jednego z zakładów Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Więc może bezpieczniej nadal kupować on-line? Sądząc po mniejszym ruchu w galeriach handlowych, wiele osób tak uważa. Przyzwyczailiśmy się do wygody internetowych zakupów i wygląda na to, że wiele osób przy nich pozostanie. Tak zdają się też sądzić potentaci polskiego handlu. EMPiK na początku maja zapowiedział zmniejszenie liczby salonów, na rzecz zwiększenia wysiłków związanych z działalnością on-line. Podobnie spółka LPP (właściciel m.in. marek Cropp, Reserved i Mohito) zapowiedziała zmniejszenie powierzchni sklepów w całym kraju o prawie 30%. I chociaż w połowie czerwca sanocki Cropp był otwarty, to wiele sklepów w innych miastach nie. Zresztą, nawet bez pandemii, jak ludzie mówią, że chcą rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady, to nie po to żeby chodzić po sklepach. Lepiej zamówić zakupy on-line i wyczekiwać przesyłki kurierskiej w domu. A może lepiej zamówić pocztą? A może do Paczkomatu? Jaką drogą najlepiej otrzymywać przesyłki ze sklepów on-line?

Paczkomaty

Według najnowszego badania Kantar Polska z kwietnia 2020 Paczkomaty są najpopularniejszą formą dostawy wśród klientów polskiego e-handlu. Aż 80% internautów wybrało w badaniu dostawę do Paczkomatu. Tym samym Paczkomaty, po latach stabilnego wzrostu, przegoniły wreszcie w tej kategorii przesyłki kurierskie. To po części zasługa bezpieczeństwa jakie dostawa do paczkomatu oferuje w okresie pandemii – nie trzeba spotykać się z ludźmi, a z nową aplikacją InPost nawet dotykać Paczkomatu (bo umożliwia zdalne otwieranie skrytek). Przede wszystkim jednak wynika to z niewątpliwych zalet tego rozwiązania.

Być może najważniejszą jest możliwość odbierania paczek 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co daje Paczkomatom ogromną przewagę nad większością usług odbioru w punkcie, które są ograniczone godzinami pracy kiosku, sklepu, czy poczty. Jest to też bardzo szybka forma dostawy przesyłki – InPost podaje, że aż 98% paczek dociera do Paczkomatu następnego dnia roboczego, a czasami nawet w soboty. Dostawa do Paczkomatu jest przy tym tańsza niż przesyłki kurierskie, które jako jedyne mogą konkurować z nimi pod względem szybkości. Jedyną wadą jest konieczność opuszczenia domowego zacisza w celu udania się do Paczkomatu. Z drugiej strony jest ich tak dużo – w samym Sanoku 12, a w całej Polsce 7 tysięcy – że większość odbiorców dzieli do najbliższego Paczkomatu mniej niż kilometr.

Przesyłki kurierskie

Przesyłki kurierskie są teraz nieco mniej popularne niż Paczkomaty, ale przez wiele lat były najczęściej wybieraną formą dostawy zamówień ze sklepów on-line. Za co klienci e-commerce tak cenią sobie przesyłki kurierskie? Główną zaletą przesyłek kurierskich jest dostawa wprost pod wskazany adres, dzięki czemu odbiorca nie musi nigdzie iść po swoje paczki. Jednocześnie przesyłka kurierska jest szybsza niż (również dostarczana do domu) paczka pocztowa. Firmy kurierskie mają standardowo dwa dni robocze na dostarczenie przesyłki, ale zwykle robią to już następnego dnia po nadaniu. Oczywiście przesyłki kurierskie nie są pozbawione wad. Przede wszystkim są najdroższą formą dostawy, której cena zaczyna się od kilkunastu złotych (a może być i wyższa przy większych paczkach). Poza tym trzeba czekać pod wskazanym adresem na zamówione przesyłki kurierskie, a godziny pracy kuriera pokrywają się często z naszymi (dlatego część klientów zamawia przesyłki kurierskie do miejsca pracy, a nie do domu). Aczkolwiek z kurierem można się skontaktować i poprosić żeby zostawił paczkę np. u sąsiadów.

Paczka pocztowa

Trzecią najpopularniejszą formą dostawy zamówień ze sklepów on-line jest przesyłka pocztowa do domu lub miejsca pracy, chociaż pozostaje daleko w tyle za Paczkomatami i kurierem – tylko 41% internautów wybrało tą opcję dostawy. Jest za to wciąż najpopularniejsza wśród klientów indywidualnych jako sposób wysyłania paczek (Paczkomaty są na drugim miejscu). Poczta nie jest jednak pozbawiona zalet. Przede wszystkim jest to dostawa pod wskazany adres – paczka idzie do nas, a nie my do niej. Nawet jeśli listonosz nas nie zastanie, to mniejsze przesyłki może wrzucić po prostu do skrzynki, a jak nie, to po awizowaną paczkę idziemy na pocztę, która na ogół jest gdzieś niedaleko. Aczkolwiek na poczcie często są kolejki, no i godziny pracy urzędów są ograniczone. Z drugiej strony najtańsze przesyłki pocztowe są naprawdę niedrogie.Ta opcja najlepiej sprawdzi się przy zamawianiu małych przedmiotów, które zmieszczą się do skrzynki.


Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

15-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: