REKLAMA
REKLAMA

Starosta sanocki „u Krystyny na imieninach”! (VIDEO, FOTO)

Starosta sanocki „u Krystyny na imieninach”! (VIDEO, FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Dość nieoczekiwanie „imieniny Krystyny” stały się epizodycznym, ale jednak punktem debaty ostatniej sesji Rady Powiatu Sanockiego (10 bm.). Zaczęło się od sprawozdania starosty. Zobaczcie materiał filmowy.

red.


W Komańczy Krystyna tańczy

Podczas tegorocznych imienin Krystyn, które odbyły się 7-8 marca 2020 r. organizowanych pod hasłem „W Komańczy Krystyna tańczy” solenizantki pod wodzą Krystyny Leśniak-Moczuk – prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich zawitały w Bieszczady.

7 marca z samego rana Krystyny wyruszyły z Rzeszowa, by około południa dotrzeć do Myczkowiec i odwiedzić miejscowy Ośrodek „Caritas” oraz Park Miniatur Centrum Kultury Ekumenicznej. Kolejnymi miejscami jakie Panie miały okazję odwiedzić było Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie oraz karczma Siekierezada w Cisnej, gdzie zjadły obiad i ruszyły dalej. Późnym popołudniem solenizantki dotarły do Ośrodka Kultury w Szczawnem. Wójt Gminy Komańcza Roman Bzdyk, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Krystyna Galik-Harhaj oraz Sołtys sołectwa Szczawne-Kulaszne Jan Macko oficjalnie rozpoczęli uroczystość imieninową od powitania przybyłych solenizantek chlebem i solą. Włodarz Gminy złożył na ręce królowej Krystyn berło, które jest symbolem władzy i przekazał obraz z wizerunkiem Św. Krystyny z Bolseny patronki wszystkich Krystyn. Niespodzianką była pieśń wykonana przez gospodarza gminy Romana Bzdyka i Krystynę Galik-Harhaj, szefową Gminnego Ośrodka Kultury. Po gromkich brawach życzenia złożyli przybyli goście honorowi: Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko Zbigniew Pawłowski, Wicestarosta Sanocki Janusz Cecuła oraz Poseł na Sejm RP Wiesław Buż. Po przywitaniu gości zabawa Krystyn rozkręciła się na dobre. Koncerty rozpoczęły się od występu dwóch utalentowanych braci: Marcela i Wiktora Kotułów z Leżajska – wokalistów z Centrum Sztuki Wokalnej Anny Czenczek z Rzeszowa, którzy swoim występem skradli serca wszystkich Krystyn. Następnie na scenie pojawiła się artystka lokalna Agata Demkowicz ze Szczawnego, która swoim „anielskim głosem” zaczarowała widownię, jak wspomniała królowa Krystyn: – Często poszukujemy na imprezy gwiazdy znane, a tak naprawdę prawdziwe gwiazdy są blisko nas.

W trakcie jubileuszowego wieczoru zostały nadane honorowe tytułu „Krynia 2020”, „Super Krystyna”, „Nasza Krystyna” oraz „Krystynianin Pierwszy”. Prof. Krystyna Leśniak-Moczuk – prezes Stowarzyszenia Krystyn Podkarpackich przedstawiła historię Podkarpackich Imienin Krystyn i zaprezentowała swoją twórczość pod nazwą Fenomen Krystyn. Solenizantki miały okazję zapoznać się z II tomikiem wierszy znanej poetki Krystyny Osenkowskiej-Kapica z Krościenka. Podkarpackie Imieniny Krystyn były wypełnione niespodziankami od rozpoczęcia do zakończenia. W trakcie imprezy uhonorowane zostały najmłodsze Krysie i najstarsze Kryśki, rozstrzygnięto konkurs na suknię dwórki królewskiej, odbyła się loteria z nagrodami, które osobiście wręczał Krystynom Wójt Gminy Komańcza. Repertuar zaprezentowany w trakcie wydarzenia w całości nawiązywał do Krystyn. Całe wydarzenie uświetnił występ zespołu Senior Singers z Chrzanowa.

By tradycji stało się zadość, jak się rzekło „W Komańczy Krystyna tańczy” punktem kulminacyjnym była zabawa przy muzyce kapeli „Jacy Tacy” z Jaślisk. Jedno jest pewne-Takich Krystyn to ze świecą szukać. Solenizantki swoimi dworskimi strojami i urokiem osobistym wprawiły wszystkich uczestników uroczystości w zachwyt. Podkarpackie Imieniny Krystyn z pewnością pozostaną na długi czas w pamięci wszystkich gości.

Drugi dzień pobytu Krystyn w Bieszczadach również był pełen wrażeń. Solenizantki wczesnym rankiem odwiedziły Klasztor Sióstr Nazaretanek oraz aktywnie uczestniczyły we Mszy Św. w Kościele pw. Św. Józefa w Komańczy. Kolejno Krystyny udały się do Sanoka, gdzie odwiedziły Galerię Zdzisława Beksińskiego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego.

Impreza odbyła się pod patronatem Wójta Gminy Komańcza Romana Bzdyka. Patronat honorowy nad VIII Podkarpackimi Imieninami Krystyn objęli: Stanisław Chęć Starosta Sanocki, Zbigniew Pawłowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Lesko, Wiesław Buż Poseł na Sejm RP, Władysław Ortyl marszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Borcz przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Elżbieta Łukacijewska poseł do Parlamentu Europejskiego, Piotr Uruski poseł na Sejm RP, Marek Rząsa Poseł na Sejm RP, Tadeusz Ferenc prezydent Miasta Rzeszowa.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy składa podziękowania wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w organizację VIII Podkarpackich Imienin Krystyn, w szczególności pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy, KGW Czystogarb i KGW Nowy Łupków.

źródło: UG Komańcza

15-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)