REKLAMA
REKLAMA

Szkolenie policyjnych techników

Technicy kryminalistyki poszerzali swoją wiedzę w zakresu czynności techniczno – kryminalistycznych wykonywanych podczas oględzin zwłok oraz miejsca ich ujawnienia. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach doskonalenia zawodowego przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Wczoraj (9 bm.) na auli KWP w Rzeszowie w trakcie doskonalenia zawodowego, w ramach wykładów oraz panelu dyskusyjnego, prowadzonych przez dr. n. med. Wojciecha Kwietniewskiego – kierownika Zakładu Medycyny Sądowej i Prawa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz lek. med. Macieja Kaniewskiego – biegłego Zakładu Medycyny Sądowej i Prawa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, technicy kryminalistyki mogli pogłębić swoją wiedzę w zakresie oględzin zwłok i miejsca ich ujawnienia, które jak przyznają sami funkcjonariusze, nie należą do zagadnień łatwych.

Uczestnicy szkolenia – technicy kryminalistyki z województwa podkarpackiego, wśród których znaleźli się również biegli Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, mogli zapoznać się z problematyką kryminalistycznej i sądowo-lekarskiej rekonstrukcji zdarzenia opartej m.in. na materiale dowodowym, zebranym przez techników kryminalistyki, podczas oględzin zarówno zwłok, jak też miejsca ich znalezienia oraz pogłębić swoją wiedzę w zakresu śladów świadczących o rodzaju śmierci, w tym o zróżnicowaniu pomiędzy zabójstwem, samobójstwem, a nieszczęśliwym wypadkiem.

Podczas wystąpień, prowadzący – odwołując się do wydanych opinii sądowo-lekarskich – wskazywali na szczególnie ważne aspekty zachowania organu procesowego i powołanych przez niego specjalistów i biegłych, podczas oględzin zwłok, czy dokonywania czynności technicznych, które wpływają na wygląd miejsca zdarzenia. Oględziny to czynność niepowtarzalna w niezmienionym zakresie, a zatem wiedza, doświadczenie i świadomość osób je wykonujących, ma istotne znaczenie i bezpośredni wpływ na dalsze czynności procesowe, w tym odtworzenie przebiegu zdarzenia zgodnie z rzeczywistością.

Na zakończenie szkolenia, kom. Katarzyna Soboń – Wojewódzki Koordynator ds. Techniki Kryminalistycznej podsumowała zrealizowane w 2019 r. oceny komórek techniki kryminalistycznej przeprowadzane w ramach nadzoru merytorycznego, jaki nad technikami kryminalistyki sprawuje Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie.

Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie

10-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)