REKLAMA
REKLAMA

Szkolenie policyjnych techników

Technicy kryminalistyki poszerzali swoją wiedzę w zakresu czynności techniczno – kryminalistycznych wykonywanych podczas oględzin zwłok oraz miejsca ich ujawnienia. Szkolenie zostało zorganizowane w ramach doskonalenia zawodowego przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Wczoraj (9 bm.) na auli KWP w Rzeszowie w trakcie doskonalenia zawodowego, w ramach wykładów oraz panelu dyskusyjnego, prowadzonych przez dr. n. med. Wojciecha Kwietniewskiego – kierownika Zakładu Medycyny Sądowej i Prawa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz lek. med. Macieja Kaniewskiego – biegłego Zakładu Medycyny Sądowej i Prawa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, technicy kryminalistyki mogli pogłębić swoją wiedzę w zakresie oględzin zwłok i miejsca ich ujawnienia, które jak przyznają sami funkcjonariusze, nie należą do zagadnień łatwych.

Uczestnicy szkolenia – technicy kryminalistyki z województwa podkarpackiego, wśród których znaleźli się również biegli Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, mogli zapoznać się z problematyką kryminalistycznej i sądowo-lekarskiej rekonstrukcji zdarzenia opartej m.in. na materiale dowodowym, zebranym przez techników kryminalistyki, podczas oględzin zarówno zwłok, jak też miejsca ich znalezienia oraz pogłębić swoją wiedzę w zakresu śladów świadczących o rodzaju śmierci, w tym o zróżnicowaniu pomiędzy zabójstwem, samobójstwem, a nieszczęśliwym wypadkiem.

Podczas wystąpień, prowadzący – odwołując się do wydanych opinii sądowo-lekarskich – wskazywali na szczególnie ważne aspekty zachowania organu procesowego i powołanych przez niego specjalistów i biegłych, podczas oględzin zwłok, czy dokonywania czynności technicznych, które wpływają na wygląd miejsca zdarzenia. Oględziny to czynność niepowtarzalna w niezmienionym zakresie, a zatem wiedza, doświadczenie i świadomość osób je wykonujących, ma istotne znaczenie i bezpośredni wpływ na dalsze czynności procesowe, w tym odtworzenie przebiegu zdarzenia zgodnie z rzeczywistością.

Na zakończenie szkolenia, kom. Katarzyna Soboń – Wojewódzki Koordynator ds. Techniki Kryminalistycznej podsumowała zrealizowane w 2019 r. oceny komórek techniki kryminalistycznej przeprowadzane w ramach nadzoru merytorycznego, jaki nad technikami kryminalistyki sprawuje Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie.

Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie

10-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)