REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia pobierają wymazy i szyją maseczki (ZDJĘCIA)

SANOK  / PODKARPACIE. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z koronawirusem. Od początku kwietnia terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19 i szyciu maseczek ochronnych. Dotychczas zebrali ponad 300 wymazów oraz uszyli ponad 1,5 tys. maseczek.

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od kwietnia włączyli się w akcję pobierania wymazów na wniosek wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Działania te to jeden z głównych obszarów prowadzonej przez WOT operacji „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności społeczności lokalnych.

Z Podkarpacia do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej.

Nasze działania są prowadzone mobilnie u osób przebywających w kwarantannie w warunkach domowych. Ze względów bezpieczeństwa pobierający wymazy są ubrani w specjalne kombinezony, maseczki, gogle i rękawiczki. Następnie próbki trafiają do stacji sanitarno – epidemiologicznej, która prowadzi badania i wyniki przekazuje osobie badanej – relacjonuje dowódca plutonu medycznego 3.PBOT.

Żołnierze szyją maseczki

Podkarpaccy terytorialsi, którzy w tym trudnym czasie spieszą z pomocą sami potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia. Rękawice, maseczki czy okulary ochronne to wyposażenie niezbędne do prowadzenia działań zapobiegawczych. Postanowiliśmy nie czekać a działać. Już pierwsze 1,5 tys. maseczek uszyły nasze koleżanki z 32. Batalionu Lekkiej piechoty z Niska.

W miniony piątek dzięki firmie „Waldin” pozyskaliśmy kolejną ilość materiału chirurgicznego, z którego żołnierze jarosławskiego i dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty wykonają ok. 3 tys. maseczek ochronnych.

****

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby medyczne, sanitarne i samorządy terytorialne, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Tak w działania przeciwkryzysowe wpisują się żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

kpt. Witold SURA
Rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

foto: 3.PBOT

źródło: materiały nadesłane

14-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)