REKLAMA
REKLAMA

Trzech Syryjczyków zatrzymanych w okolicach Arłamowa

GRANICA / PODKARPACIE. W pierwszych dniach nowego roku (2020), funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali w okolicach Arłamowa na Podkarpaciu trzech Syryjczyków, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy. Wraz z imigrantami zatrzymano organizatorów przerzutu, Polaka oraz Syryjczyka, którzy odebrali imigrantów z granicy i zamierzali przewieźć ich do Niemiec.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę (4 stycznia) w okolicach Arłamowa na Podkarpaciu. Patrol Straży Granicznej z palcówki w Huwnikach ujawnił ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski.

Szybko podjęte przez funkcjonariuszy z Huwnik i Wojtkowej działania graniczne doprowadziły do zatrzymania sprawców przekroczenia. Okazali się nimi być obywatele Syrii, dwóch w wieku 33 oraz jeden w wieku 34 lat. Nie posiadali dokumentów. Wraz z nielegalnymi imigrantami, na gorącym uczynku zatrzymano organizatorów przerzutu. Był to 39-letni Polak oraz 35-letni Syryjczyk legalnie przebywający na terenie UE. Mężczyźni podjechali do granicy autem na niemieckich numerach rejestracyjnych, podjęli imigrantów z granicy i zamierzali dowieźć ich do Niemiec.

Zatrzymani imigranci usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa do czego się przyznali. Zeznali, że kilka lat przebywali na Ukrainie, gdzie pracowali i studiowali. Tam się poznali i postanowili wspólnie wyruszyć na Zachód. Europy. Do granicy podjechali taksówką, dalej prowadziła ich nawigacja w telefonie. Cudzoziemcom wyznaczono karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata i przekazano z powrotem na Ukrainę.

Z kolei obywatel Polski oraz Syrii usłyszeli zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Przyznali się do czynu. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze, m.in. w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportów. Ostateczną decyzję w ich sprawie podejmie sąd.

To pierwsza w 2020 roku grupa nielegalnych imigrantów zatrzymana na Podkarpaciu. W 2019 roku zatrzymano 133 imigrantów których celem nielegalnego przekroczenia była migracja do krajów Europy.

BiOSG

07-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)