REKLAMA
REKLAMA

Uwaga! Motocykliści na drogach

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Policja apeluje o rozwagę do kierowców jednośladów, a także do kierowców samochodów, aby brali pod uwagę, że po drogach poruszają się też motocykle. Funkcjonariusze przypominają o zasadach, które poprawią bezpieczeństwo miłośnikom jednośladów.

Przed nami weekend i mimo obecnej sytuacji, policjanci przewidują, że na drogach, po zimowej przerwie pojawią się motocykliści. Warto więc przypomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Kierowco!

– Niezwykle ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu od motocykla. Motocyklista jest bardziej narażony na ryzyko śmierci niż kierowca auta.
– Kierowco, bądź czujny podczas skrętu w lewo – trudno jest ocenić szybkość motocykla jadącego za pojazdem.
– Pamiętaj! Motocykliści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, należy szanować ich prawo do jazdy.
– Ponadto sprawdzajmy lusterka, pamiętajmy o tzw. „martwych polach”, zwłaszcza przy zmianie pasa.
-Gdy widzimy w oddali światełko motocykla powinniśmy upewnić się czy uda nam się włączyć do ruchu przed zbliżającym się pojazdem.

Motocyklisto!

– Po kilku miesiącach niekorzystania z motocykla trzeba się zaadaptować do nowych warunków, ważna jest koncentracja oraz szybkość reakcji.
– Pamiętaj o tym, że jakość niektórych dróg po zimie, może nie być najlepsza.
– Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze. Niedostosowanie prędkości do warunków drogowych, to najczęstsze przyczyny wypadków.
– Motocyklisto, bierz pod uwagę, że możesz znajdować się w „martwym polu” innego kierowcy. Błędem jest założenie przez motocyklistę, że inni, prowadzący samochód go widzą.
– Należy również mieć na uwadze, że środek pasa nie jest najbezpieczniejszym miejscem do jazdy, ponieważ może znajdować się na nim olej z innych pojazdów, który w czasie deszczu może przyczynić się do poślizgu.
– Strój motocyklisty ma również bardzo ważne znaczenie. Motocyklista powinien zawsze zakładać ubranie z długimi rękawami i nogawkami, rękawiczki, specjalne stroje z wzmocnieniami na kolanach i łokciach. Ubiór nie powinien utrudniać ruchów. Zawsze należy zakładać dopasowany indywidualnie kask.
– Ważnym jest też, aby motocykl utrzymywać w nienagannym stanie technicznym przez cały okres jego użytkowania, jak i po zakończeniu sezonu. Przed samym sezonem należy bezwzględnie dokonać dokładnego przeglądu jego stanu technicznego, zwracając szczególną uwagę na układ hamulcowy, stan ogumienia oraz układ napędowy. Motocyklista powinien dokonać wymiany płynów eksploatacyjnych, zgodnie z danymi technicznymi pojazdu.
– Błędem jest oszczędzanie na oponach oraz na stroju motocyklisty. W sytuacji kryzysowej mogą uratować nie tylko zdrowie, ale i życie.
– Motocyklisto zawsze staraj się dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, jak również pamiętaj o prawidłowym wyprzedzaniu, aby nie powodować zagrożenia dla siebie i innych użytkowników dróg.

źródło: KPP Ustrzyki Dolne

27-04-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)