REKLAMA
REKLAMA

Wprowadzono rozporządzenie dot. obostrzeń! Co się zmieni?

POLSKA. Ogłoszone przez rząd w czwartek 17 grudnia obostrzenia zostały już oficjalnie ustanowione poprzez rozporządzenie z dnia 21 grudnia. Zgodnie z jego treścią, od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku obowiązywać będą ograniczenia w działalności hoteli, stoków narciarskich i galerii handlowych, a w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia ograniczone zostanie przemieszczanie się.

Epcd0InXMAI4Nut

Foto: Adam Guz / KPRM

– Od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową – ogłosił podczas czwartkowej konferencji w KPRM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Galerie i hotele

Do 17 stycznia wprowadzone będą między innymi ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli. Usługi hotelarskie będą mogły być prowadzone m.in. dla: medyków, załóg samolotów, kierowców transportu drogowego, żołnierzy, czy zawodników i trenerów w czasie zgrupowań. Funkcjonować mogą hotele robotnicze lub te dla pracowników sezonowych.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego, wyjątkiem są: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, czy usługami telekomunikacyjnymi.

Stoki i siłownie zamknięte

Według rozporządzenia, zakazana jest wciąż działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Do 17 stycznia 2020 roku nie można będzie prowadzić działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0, w której mieści się między innymi obsługa stoków narciarskich.

Ponadto załatano też lukę prawną, którą wykorzystywały siłownie i kluby fitness. Do 17 stycznia obowiązywać będzie zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz tych przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

Ograniczenia przemieszczania

– Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – czytamy w rozporządzeniu.

Kwestia szczepień i kwarantanny – przywileje dla zaszczepionych

W rozporządzeniu podano również, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą już wliczane do limitu pięciu osób, jakie mogą brać udział w zgromadzeniach. Dodatkowo, jeżeli osoba, z którą mieszkamy zakazi się koronawirusem, to osoba zaszczepiona nie będą musiały przechodzić kwarantanny. Taki przywilej będą mieli również ozdrowieńcy.

Osoby zaszczepione nie będą też musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy UE oraz po przyjeździe z krajów strefy Schengen do Polski.

Nowe rozporządzenie reguluje też kwestie kwarantanny po przyjeździe do Polski – musi poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie będzie to dotyczyło osób, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19.

Pełna treść rozporządzenia jest dostępna TUTAJ

Źródło: Dziennik Ustaw RP

22-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)