REKLAMA
REKLAMA

Wypłaty dla artystów wstrzymane. Pilna weryfikacja

W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji.

Jednocześnie MKiDN jeszcze raz wyjaśnia, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa.

Pamiętajmy, że kultura była tą gałęzią gospodarki, która jako pierwsza została zamrożona i jako ostatnia jest „odmrażana”. Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje (a nie celebryci) będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki. Warto przy tym podkreślić, że w obszarze kultury powrót do równowagi będzie trudniejszych niż w sektorach gospodarki, które realizują bardziej elementarne codzienne potrzeby społeczne.

Gra idzie o tysiące miejsc pracy, a państwo ma obowiązek wspierać wszystkie sektory gospodarki. Dzięki takiemu działaniu polskiego rządu, nasza gospodarka broni się przed pandemią najlepiej w Europie, mamy najlepsze perspektywy wzrostu gospodarczego i obroniliśmy 5 mln miejsc pracy.

Ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin.

Jak pierwotnie informowano olbrzymie sumy pieniędzy miały trafić do gwiazd.

– Spółka Golec Fabryka, zarządzana przez Pawła Golca – 1 894 670 zł,
– Cyrk Korona zarządzany przez Lidię Król-Pinder – 800 000 zł,
– BEATA ART Beata Pietras (wokalistka Bajm) – 750 941 zł,
– Egurrola Production (Agustin Egurrola) – 664 500 zł,
– Andrzej Pietras i zespół BAJM – 613 500 zł,
– Bayer Full – 550 000 zł,
– Radosław Liszewski – 520 000 zł,
– Kamil Bednarek – 500 000 zł,
– Grzegorz Hyży – 449 000 zł,
– Igor Herbut Production – 428 620 zł,
– Paweł Stasiak (wokalista Papa D) – 400 000 zł,
– Piotr Polk – 259 848 zł,
– Piotr Kupicha – 232 058 zł.

źródło: MKiDN

16-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)