REKLAMA
REKLAMA

40. rocznica stanu wojennego w Polsce. Pamiętamy! (VIDEO)

40. rocznica stanu wojennego w Polsce. Pamiętamy! (VIDEO)

POLSKA. 40 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny w Polsce. Pociągnął on za sobą wiele ofiar i doprowadził do katastrofy gospodarczej naszego kraju.

W nocy siły MSW i WP zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły do internowania działaczy „Solidarności” i przywódców opozycji politycznej.

Polacy w większości dowiedzieli się o wprowadzeniu stanu wojennego z samego rana. Po 6:00 Polskie Radio nadało pierwsze przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego. Powtarzano je przez cały dzień w radiu i telewizji.

W pierwszych dniach stanu wojennego internowano około 5 tys. osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tysięcy.

Już 14 grudnia rozpoczęły się strajki okupacyjne w wielu fabrykach, hutach i kopalniach. W wielu z nich przeprowadzono brutalne pacyfikacje. 16 grudnia 1981 r. w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” doszło do walk między milicją a górnikami. Użyto broni palnej, zabijając dziewięciu górników.

W wyniku stanu wojennego śmierć poniosło co najmniej kilkadziesiąt osób, ale dokładna liczba nie jest znana. Może sięgać nawet około 100 osób. Stan wojenny zablokował wszelkie reformy w kraju, doprowadził do dramatycznego pogorszenia się dochodu narodowego i wzrostu zadłużenia. Katastrofa gospodarcza i społeczna zablokowała na wiele lat rozwój naszego kraju, czego skutki odczuwamy do dzisiaj.

screen z wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego / Youtube.com – TVP VOD

video: Youtube.com – Krzysztof W.

13-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)