REKLAMA
REKLAMA

Aktualna sytuacja na podkarpackim odcinku granicy państwowej

PODKARPACIE. Granicę z Ukrainą można przekroczyć w Budomierzu, Korczowej oraz w Medyce. Na granicy wewnętrznej UE ze Słowacją prowadzona jest kontrola sanitarna. Nadal obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

1. Granica zewnętrzna UE z Ukrainą

Aktualnie granicę z Ukrainą na Podkarpaciu można przekraczać w:
– Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy),
– Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy). Nadal nie kursują osobowe pociągi międzynarodowe z Ukrainy do Polski.
– Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton).

Nadal zamknięte jest przejście graniczne w Krościenku.
Nie kursują międzynarodowe pociągi osobowe z Ukrainy.
Na granicy z Ukrainą wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

Osoby, które poświadczą swój stan zdrowia negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, zwolnione są z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy osoby. Badanie musi być wykonane w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy, licząc od momentu uzyskania wyniku testu. Przedstawiony podczas kontroli wynik testu musi być wystawiony w języku polskim lub angielskim.

2. Granica wewnętrzna UE z Republiką Słowacką

Na granicy wewnętrznej UE z Republiką Słowacką wprowadzono nowe obostrzenia wobec osób wjeżdżających do Polski. Osoby, które nie mieszkają lub nie przebywają na stałe w Polsce są zobowiązane posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Natomiast osoby, które wracają do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Polski i będą posiadały negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, nie będą podlegały obowiązkowej kwarantannie.

Kontrole w zakresie realizacji obowiązku przestrzegania kwarantanny prowadzą również słowackie służby. Kontrole prowadzone są wobec osób przyjeżdżających z Polski. Zamknięte zostały niektóre szlaki komunikacyjne na granicy polsko-słowackiej: Palota-Radoszyce, Nižná Polianka-Ożenna, Kurov-Muszynka, Čirč-Leluchów, Lesnica-Szczawnica, Lysá nad Dunajcom-Niedzica, Tatranská Javorina-Łysa Polana, Suchá Hora-Chochołów, Bobrov-Winiarczykówka, Novoť -Ujsoły. Strona słowacka poinformowała, że pozostałe szlaki komunikacyjne mogą także, w określonych godzinach, zostać wyłączone z ruchu. Powyższe działania związane są z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się COVID-19.

===========================================================================

Planując podróż zagraniczną należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim. Osoby wybierające się za granicę zachęcamy do zapoznania się z obostrzeniami w krajach tranzytowych i docelowych. Informacje dostępne są m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

INFOLINIA – COVID-19 / Koronawirus

+ 48 22 500 40 00 (od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:15-16:15)

źródło: BiOSG

13-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)