REKLAMA
REKLAMA

Czy warto pracować w księgowości?

Księgowa to zawód uważany przez niektórych za nudny, lecz w rzeczywistości jest to bardzo ambitna i odpowiedzialna praca. Wymaga skrupulatności, rzetelności, dużego skupienia, systematyczności oraz nieustannego rozwijania się i aktualizowania swojej wiedzy na temat często zmieniających się przepisów podatkowych.

Praca w księgowości – pewne i stabilne zatrudnienie

W księgowości stosunkowo łatwo jest znaleźć zatrudnienie, jako że “pieniądz rządzi światem”. Ofert pracy w tym zawodzie nie brakuje. Kandydaci na księgowych często wybierają kierunek studiów finanse i rachunkowość, lecz mile widziane przez pracodawców są również inne specjalności związane z matematyką lub ekonomią. W zawodzie tym jednak ważniejszą rolę odgrywa doświadczenie, gdyż kluczowa jest doskonała znajomość przepisów prawa podatkowego i biegłość w posługiwaniu się nimi.

Najchętniej pracodawcy zatrudniają osoby z co najmniej dwuletnim doświadczeniem, należy więc zacząć od praktyki, stażu, a później szukać ofert dla młodszych księgowych, asystentów.

Na czym polega praca w księgowości?

Popularny jest pogląd, że praca księgowej polega na liczeniu. Jednak w obecnych czasach zawód księgowej wymaga znajomości programów księgowo – kasowych, a przede wszystkim prawa podatkowego. 

Praca w księgowości to głównie prowadzenie ksiąg rachunkowych, lecz także porządkowanie faktur, sporządzanie bilansów, dokumentowanie wydatków, czuwanie nad prawidłowym przebiegiem transakcji, rozliczanie z Urzędem Skarbowym.

Praca dla księgowej w Rzeszowie nie jest trudna do znalezienia. Na rynku działa mnóstwo firm, których danymi finansowymi muszą zająć się księgowi. Wielu przedsiębiorców zatrudnia pracowników w dziale księgowości, działalność prowadzą biura rachunkowe, a także zagraniczne firmy outsourcingowe, świadczące usługi rachunkowo – księgowe dla firm na całym świecie. Księgowy lub księgowa, po zdobyciu niezbędnego doświadczenia, może też założyć własne biuro rachunkowe. 

Praca w biurze rachunkowym vs. praca w dziale księgowości

Księgowi znajdują zatrudnienie między innymi w biurach rachunkowych. Biura zajmują się rozliczeniami podatkowymi kilkunastu lub kilkudziesięciu małych przedsiębiorstw. Zazwyczaj młodsze, mniej doświadczone księgowe porządkują i księgują faktury przekazane przez klientów, a bardziej doświadczone zajmują się rozliczeniami z Urzędem Skarbowym i ZUS-em oraz odpowiadają za sprawy kadrowo – płacowe.

Dobrze jest rozpocząć zbieranie pierwszych doświadczeń w księgowości właśnie w biurze rachunkowym, ponieważ obsługa dużej ilości firm pozwala na poznanie większej ilości przypadków i sposobów działania, niż praca w jednej firmie.

W dziale księgowości dużej firmy bezpośrednim przełożonym jest główny księgowy, który odpowiada przed dyrektorem finansowym. Im mniejsza firma, tym zakres obowiązków pracownika działu księgowości jest szerszy, a tym samym ich praca jest bardziej urozmaicona. Duże korporacje zatrudniają w działach księgowych nawet do kilkunastu osób. Każda z nich odpowiada tylko za jeden określony zakres zadań, np. księgowanie faktur.

Praca w księgowości jest idealna dla osób dokładnych, rzetelnych, ceniących stabilizację i pewność zatrudnienia.

Artykuł sponsorowany

16-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook