REKLAMA
REKLAMA

Dawid Pietrzkiewicz wygrał plebiscyt! Nagrodę przekaże na Dom Samotnej Matki w Sanoku

SANOK / PODKARPACIE. Były piłkarz Stali Sanok Dawid Pietrzkiewicz wygrał wojewódzki finał plebiscytu na sportowca roku w Małopolsce. O nagrodzie zdecydowali kibice głosując sms. Głosowanie zakończyło się wczoraj wieczorem i o tym, że to Pietrzkiewicz wygrał zdecydowały ostatnie sekundy. Piłkarz zapowiedział, że nagrodę przekaże na budowę Domu Samotnej Matki w Sanoku, którą prowadzi Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie.

Dawid Pietrzkiewicz, bramkarz spod Sanoka wygrał w finale wojewódzkim plebiscytu „Gazety Krakowskiej” i „Dziennika Polskiego” – to najstarszy i najbardziej prestiżowy ranking sportowców w województwie małopolskim. Od kilku dni Pietrzkiewicz był w czołówce, na pierwszym albo drugim miejscu. O zwycięstwo walczył z zawodnikiem cross Jackiem Brzezińskim (Ninja Kids). W ostatnich minutach rywal byłego bramkarza sanockiej Stali prowadził kilkudziesięcioma głosami. Ostatecznie Pietrzkiewicz otrzymał 1180 głosów, a jego przeciwnik 1159. Zdecydowały z pewnością głosy z Sanoka i rodzinnego Długiego, ale zawodnik podkreśla, że miał ogromne wsparcie również od kibiców z Rzeszowa, Kielc, Kalisza i oczywiście Nowego Sącza, gdzie teraz gra.

– Rywalizacja była mega zacięta. Do ostatnich sekund widać było, że mój konkurent również prężnie zmobilizował swoich kibiców i zależało mu na zwycięstwie – mówi Dawid Pietrzkiewicz.

– Dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcje oraz ci którzy głosowali i pozwolili nam wygrać. Bardzo się cieszę ze wspólnymi siłami wygraliśmy i nagroda trafi na remont domu na Matejki z czego jestem bardzo dumny – dodaje piłkarz.

Przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia im. św. ks. Gorazdowskiego, Zofia Mazur nie ukrywa, że chyba nigdy członkowie stowarzyszenia nie kibicowali tak mocno rywalizacji sportowców.

– Kibicowaliśmy, śledziliśmy do ostatnich sekund plebiscyt. Bardzo się cieszymy, że wygrał nasz sportowiec.

– Życzymy mu sukcesów w kolejnych etapach plebiscytu. Zaskoczył nas zapowiedzią, że nagrodę przekaże na budowę domu samotnej matki. Nawet ważniejsze niż sama kwota jest zwrócenie uwagi na potrzebę stworzenia takiego miejsca w Sanoku. Gdyby ktoś chciał iść w ślady pana Dawida, przekazując jakąś kwotę, to oczywiście serdecznie zapraszamy. Już przypominamy, że na rzecz stowarzyszenia można przekazać 1 procent podatku – mówi Zofia Mazur.

W grudniu 2021 r. ruszyły prace remontowe w budynku przy ul. Matejki. – Potrzeby są ogromne, o pieniądze staramy się, gdzie tylko możemy – rozmawiamy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy wielokrotnie już nas wspierali, piszemy do ministerstwa rodziny. Mamy nadzieję, że nowy rok przyniesie same dobre informacje dla tej inwestycji – mówi przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia im. św. ks. Gorazdowskiego.

Budynek, w którym ma powstać w przyszłości Dom Samotnej Matki, stowarzyszenie otrzymało w testamencie od śp. Zygmunta Kellera. Sanoczanin zapisał się w pamięci mieszkańców jako społecznik, działacz PTTK, znawca dziejów regionu i wybitny przewodnik turystyczny. Pragnął, aby dom nosił imię jego ojca – Jana Kellera – wielkiego patrioty i działacza społecznego, który został aresztowany w 1940 roku przez Niemców za działalność w organizacji charytatywnej: „Komitet Pomocy Zimowej”. Więziony przez 5 lat pracował w nieludzkich warunkach. Zmarł z wycieczenia w Buchenwaldzie w 1945 roku. Wolą Zygmunta Kellera było, aby pamięć jego ojca pozostała w sercach sanoczan i w testamencie, zapisał dom wierząc, że stowarzyszenie spełni jego wolę.

Budynek usytuowany na siedmioarowej parceli ma służyć kobietom, również nastolatkom, które spodziewają się dziecka i nie mają, gdzie mieszkać z powodu trudnej sytuacji życiowej i rodzinnej.

„Ma to być miejsce, gdzie mogą spokojnie przeżyć okres ciąży, urodzić dziecko i mieszkać przez kilka miesięcy aż ułożą swoje sprawy, w czym będziemy starali się im pomóc” – czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie. W domu urządzone zostanie „okno życia”, bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko – noworodek natychmiast zostanie otoczony opieką. Planowana jest także świetlica dla starszych osób. Będą w niej organizowane zajęcia i spotkania dla seniorów.

Dom po remoncie powiększy się do 380 metrów powierzchni użytkowej. Wielkim wysiłkiem społecznym i zaangażowaniem stowarzyszenie wykonało dotąd: projekt rozbudowy i adaptacji, roboty ziemne i wzmocnienie fundamentów, odwodnienie budynku, odprowadzenie wód gruntowych i utwardzenie dojazdu na posesje.

Okres pandemii ograniczył działalność Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie i wstrzymał prace remontowe przy budynku, który ma być Domem Samotnej Matki.

materiały nadesłane


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Miranda Piłaszewicz i Rada Wszechstronnie Zdrowego Żywienia przy Stowarzyszeniu Ochrony Zdrowia Konsumentów / tvPolska.pl

31-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)