REKLAMA
REKLAMA

Dramatyczne sceny. Niemowlę się zakrztusiło! Strażacy ruszyli na pomoc (NAGRANIE VIDEO)

Dramatyczne sceny. Niemowlę się zakrztusiło! Strażacy ruszyli na pomoc (NAGRANIE VIDEO)

POLSKA. Trzy dni temu przed jednostką straży pożarnej w Gdańsku doszło do dramatycznych scen. Do strażaków, wołając o pomoc podbiegła roztrzęsiona kobieta z krztuszącym się niemowlakiem. Druhowie natychmiast przejęli dziecko i rozpoczęli udzielanie pierwszej pomocy. KM PSP Gdańsk publikuje nagranie z tego wydarzenia.

Zdarzenie opisują strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku:

4 października 2021 przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 5 w Gdańsku Oliwie rozegrała się dramatycznie wyglądająca scena. Do strażaków wołając o pomoc, podbiegła roztrzęsiona kobieta z krztuszącym się niemowlęciem. Na szczęście dzięki trafnej decyzji rodziców dziecka, którzy szukając pomocy natychmiast udali się na teren pobliskiej JRG 5 oraz właściwej reakcji strażaków, historia zakończyła się dobrze. Mł. ogn. Mariusz Marciniak wykorzystał umiejętności kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zakrztuszone niemowlę położył brzuszkiem na swoim przedramieniu, pochylając lekko główką ku dołowi, po czym z wyczuciem, ale stanowczo klepał nasadą dłoni w okolice pomiędzy łopatkami. Udało się przywrócić maluchowi prawidłowy oddech. Następnie dziecko zostało przekazane ratownikom medycznym ze stacjonującej na terenie jednostki karetki pogotowia, którzy zdecydowali o przetransportowaniu niemowlaka do szpitala.

Poniedziałkowa historia zakończyła się szczęśliwie. Wpływ na to miała zimna krew strażaków i ich znajomość zasad kwalifikowanej pierwszej pomocy. Sytuacje wymagające udzielenia pierwszej pomocy zdarzają się w naszym otoczeniu często i zawsze są dużym zaskoczeniem. Wymagają zachowania opanowania, a także posiadania podstawowych umiejętności.

Nie zawsze będziemy mieli okazje podbiec do stacjonujących w pobliżu strażaków, policjantów czy karetki pogotowia. Dlatego namawiamy: uczmy się zasad pierwszej pomocy. Ta wiedza może uratować życie.

PS. Mały Staś czuje się dobrze. Dziś odwiedził z rodzicami strażaków.

Po raz kolejny należy wyrazić ogromny szacunek i uznanie dla polskich strażaków, którzy ratują życie nawet w najmniej oczekiwanych i niecodziennych okolicznościach. Dziękujemy!

screen z filmu – KM PSP Gdańsk


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

źródło: KM PSP Gdańsk – Fb

07-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)