REKLAMA
REKLAMA

GRANICA: Wieźli sporo gotówki

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ujawnili dwie próby nielegalnego przewozu środków płatniczych. Obywatele Ukrainy, przekraczający przejście graniczne w Medyce, wieźli bez odpowiedniego zgłoszenia złotówki, euro, hrywny, czeskie korony, dolary kanadyjskie i korony szwedzkie o szacowanej łącznej wartości przeszło 445 tys. złotych.

W obu przypadkach ujawnionych przez funkcjonariuszy podkarpackiej KAS, środki płatnicze przewożone były w bagażach podróżnych. W jednym przypadku wobec sprawcy zastosowano postępowanie mandatowe i wymierzono karę grzywny w wysokości 14 tys. zł, natomiast w drugim wszczęto postępowanie przygotowawcze w sprawie o wykroczenie skarbowe i zabezpieczono na poczet grożącej kary grzywny kwotę 15 tys. zł.

Osoba, która przewozi środki płatnicze o wartości co najmniej 10 000 euro, wjeżdżając do Unii lub wyjeżdżając z niej, musi złożyć odpowiednią deklarację, właściwym organom Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Środek lokomocji nie ma żadnego znaczenia, jeśli pieniądze przewozi podróżny – ma on obowiązek ich zgłoszenia. Zgodnie z regulacjami kodeksu karnego skarbowego, niezgłoszenie przewożonych środków płatniczych lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych, stanowi wykroczenie skarbowe i podlega karze grzywny.

KAS w Rzeszowie

12-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)