REKLAMA
REKLAMA

Idzie odwilż. Groźba powodzi roztopowej (VIDEO, ZDJĘCIA)

Idzie odwilż. Groźba powodzi roztopowej (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Przed nami wyraźne ocieplenie. W najbliższych dniach, w niektórych regionach kraju można spodziewać się temperatury nawet powyżej 10 stopni C. Niestety, topniejący śnieg może powodować podtopienia i powodzie.

Synoptycy i hydrolodzy IMGW przewidują znaczące ocieplenie w kolejnych dniach. Dodatnie temperatury mają pojawić się najpierw na zachodzie kraju, ale pod koniec tygodnia również na wschodzie.

Począwszy od zachodu kraju, zacznie się ocieplać. Dodatnie temperatury, w połączeniu z prognozowanymi opadami deszczu, przyczynią się do szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej. Rzeki cały czas będą podpiętrzone przez zjawiska lodowe i powstałe w ich skutek zatory. Na zachodzie kraju, gdzie najwcześniej zrobi się ciepło, pokrywa śnieżna jest stosunkowo najsłabiej rozbudowana. Najbardziej dynamiczna sytuacja będzie miała miejsce pod koniec tygodnia, kiedy roztopy i opady deszczu obejmą również wschodnią połowę kraju – czytamy w komunikacie IMGW-PIB.

Szczególnie na wschodzie, a więc również w Bieszczadach , zalegają grube pokrywy śnieżne i najbardziej rozwinięte zjawiska lodowe.

– Połączenie występowania zjawisk lodowych, opadów deszczu i gwałtownych roztopów stwarza poważnie zagrożenie powodziowe – ostrzegają hydrolodzy.

Aktualnie stan lustra wody na Sanie znajduje się poniżej poziomu ostrzegawczego. Nie mamy też do czynienia z zagrożeniem wystąpienia zatoru lodowego. Takie niebezpieczeństwo sprawdzane było przez strażaków na Osławie. Informowali o tym druhowie z OSP KSRG Zagórz. Tam również na razie nie ma powodów do obaw.

San w Sanoku. 16.02.2021

źródło: Red., IMGW-PIB

16-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)