REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Piesi chodzą ulicą. „Musi dojść do tragedii?” (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Do Urzędu Miasta Sanoka oraz Starostwa Powiatowego w Sanoku wpłynęło pismo podpisane przez 21 przedsiębiorców oraz wójtów, w sprawie podjęcia działań przez samorządy, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na ulicy Okulickiego w Sanoku. Trakt w dużej części nie posiada chodników, brak jest oświetlenia czy przejść dla pieszych. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi praktycznie codziennie.

– Aktualnie ulica Okulickiego, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Krakowską oraz granicą miasta Sanoka (z miejscowością Sanoczek), pozostaje w znaczącej części nieoświetlona, bez chodników oraz oznakowania poziomego, co wraz ze znaczącym wzrostem natężenia ruchu w tym rejonie, stwarza coraz bardziej realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia wszystkich uczestników ruchu drogowego na tej ulicy – podkreśla na wstępie Bożena Maciaszek, która jest inicjatorką pisma.

Ulica Okulickiego w Sanoku.

Wskazuje ona ponadto, że ulica Okulickiego jest drogą o bardzo dużym natężeniu ruchu. Po pierwsze łączy Sanok z okolicznymi miejscowościami. Po drugie znajduje się przy niej wiele przedsiębiorstw, zatrudniających setki ludzi. Działających w trybie trzyzmianowym.

– Ruch pieszy na odcinku od skrzyżowania z obwodnicą Sanoka do końca istniejącego chodnika, a dalej bez wydzielonej strefy dla ruchu pieszego, odbywa się bez jakiegokolwiek oświetlenia oraz bez wyznaczonego miejsca do przekraczania jezdni. Widoczność na tym odcinku jest bardzo słaba szczególnie zaś w godzinach wczesnoporannych, późno popołudniowych oraz nocnych – wylicza. 

Ulica Okulickiego jest w zarządzie powiatu, lecz znajduje się na terenie miasta Sanoka. Stąd apel do urzędu miasta oraz starostwa, o wspólne działania.

Na zdjęciu Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka. Foto: UM Sanok.

– W związku z powtarzającymi się coraz częściej, niebezpiecznymi incydentami zagrażającymi życiu i zdrowiu wszystkich uczestników ruchu (zarówno pieszego, jak i zmotoryzowanego) na ulicy Okulickiego, liczymy na to, iż konkretne decyzje w sprawie poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku zostaną podjęte zanim nie dojdzie do kolejnej tragedii i kolejna osoba straci w tym miejscu swoje zdrowie lub życie.

Na zdjęciu Stanisław Chęć, starosta sanocki. Foto: archiwum prywatne.

Pod pismem skierowanym do burmistrza Sanoka Tomasza Matuszewskiego oraz starosty sanockiego Stanisława Chęcia podpisało się w sumie 21 przedsiębiorców, a także wójt gminy Sanok, Anna Hałas oraz wójt gminy Bukowsko, Marek Bańkowski.

– Wnosimy o potraktowanie powyższego problemu priorytetowo oraz podjęcie niezwłocznych działań mających na celu poprawienie bezpieczeństwa pieszych oraz innych uczestników ruchu drogowego na ulicy Okulickiego w Sanoku m.in. poprzez budowę chodników, budowę oświetlenia oraz oznakowanie poziome ww. drogi – zaznaczają wnioskodawcy. 

Dwa przejścia dla pieszych

Kilka dni temu na stronie internetowej starostwa pojawiła się informacja o tym, że starostwo aplikowało o dofinansowanie do budowy przejść dla pieszych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dodatkowych przejść na  drogach powiatu sanockiego ma powstać dziesięć. W tym dwa na ulicy Okulickiego: – Przy budynku socjalnym wielorodzinnym i w pobliżu firmy Ciarko – czytamy na stronie urzędu. 

Grafika poglądowa.

Czy to wszystkie działania podjęte przez samorządy? Tego być może dowiemy się, gdy otrzymamy odpowiedzi z urzędów. Pytania w sprawie ulicy Okulickiego w Sanoku dotyczące ewentualnych planowanych inwestycji, budowy chodników czy oświetlenia wystosowaliśmy bowiem do Starostwa Powiatowego w Sanoku oraz do Urzędu Miasta Sanoka. 

Nagrania z udziałem pieszych poruszających się ulicą Okulickiego w Sanoku. 

20-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)