REKLAMA
REKLAMA

Inwestowanie na giełdzie – musisz to wiedzieć!

Każdy początkujący inwestor zastanawia się jak grać na giełdzie? Czy można się nauczyć skutecznie spekulować? Do giełdy można podchodzić mniej więcej jak do gry, a niektórzy traderzy nawet traktują ją na równi z kasynem. Czy to dobra droga? Sprawdź nasz poradnik!

Spekulowanie czy inwestowane?

Inwestor, który nie posiądzie odpowiedniej porcji solidnej wiedzy, z pewnością nie może liczyć na pewne i regularne zyski, giełda będzie dla niego co najwyżej hazardową grą. O sukcesie w takim przypadku decydować będzie tylko łut szczęścia. Jeżeli jednak zdobędzie wiedzę to giełdę będzie mógł wykorzystywać nie tylko do spekulacji, ale przede wszystkim do inwestowania w akcje. Warto pamiętać, że nie są to wbrew pozorom tożsame pojęcia.

Spekulacja jest głównie związana z zakupem przeprowadzonym z myślą o sprzedaży po nieco wyższych cenach. Z kolei inwestowanie kojarzy się przede wszystkim z chęcią posiadania wybranego biznesu.

Polski rynek giełdowy jest stosunkowo młodym rynkiem. Giełda działa dopiero od 1991 roku. W porównaniu do giełdy amerykańskiej, polska wygląda na dzieło amatora. Co więcej pojęcia takie jak gra na giełdzie czy spekulacja niosą ze sobą raczej pejoratywny wydźwięk. Na szczęście w ostatnich latach nieco się to zmieniło.

Jak grać na Giełdzie Papierów Wartościowych?

Gra na giełdzie jest pojęciem, które stosowane jest głównie przez osoby mające na koncie dużą stratę lub takie, które wykazują zwyczajnie dużą awersję do ryzyka. Jak pokazuje historia, inwestorów, którzy utracili swoje środki nie brakuje, a wręcz ciągle przybywa. Z czego to wynika? Większość z nich nie wie jak inwestować na giełdzie i po prostu uprawia hazard.

Warto pamiętać o tym, że na samym początku swojej przygody z giełdą, większość inwestorów ponosi stratę. Wynika to głównie z dostępności. Aby dokonać pierwszej transakcji wystarczy zarejestrować rachunek maklerski lub otworzyć konto Forex u renomowanego brokera. Nic więcej nie trzeba. Nie ma testów sprawdzających poziom wiedzy. Nikt też nie zabronia inwestować. Taka dostępność kończy się bardzo często tym, że duża grupa początkujących adeptów sztuki inwestowania szybko traci swój kapitał. Dlaczego tylko nieliczni osiągają sukces na giełdzie? Jeżeli mielibyśmy wskazać najważniejszy i zarazem najbardziej oczywisty czynnik, który decyduje o sukcesie inwestora na giełdzie to bez wątpienia jest to żelazna dyscyplina, poparta fachową wiedzą i odornością psychiczną w razie nieprzewidzianych sytuacji. Jak twierdzi słynny Warren Buffett: „nikt przeciez nie lubi się bogacić powoli”.


Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

02-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: