REKLAMA
REKLAMA

MARKOWA. Oddano hołd Polakom ratującym Żydów (ZDJĘCIA)

MARKOWA / PODKARPACIE. Była modlitwa, kwiaty i okolicznościowe przemówienia – w ten sposób na Podkarpaciu uczczono pamięć Polaków, którzy w kryzysie człowieczeństwa, podczas II wojny światowej stanęli w obronie Żydów. W środę, w Muzeum w Markowej odbyły się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Skromne z uwagi na pandemię obchody, rozpoczęły się modlitwą nad grobami rodziny Ulmów i innych rodzin z Markowej, które podczas II wojny światowej ratowały Żydów przed zagładą.

Po modlitwie uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy świętej w kościele pw. św. Doroty w Markowej odprawionej w intencji Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej i o beatyfikację Sług Bożych Rodziny Ulmów. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski.

Dalsza część rocznicowych uroczystości miała miejsce w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie złożono kwiaty przy pomniku rodziny Ulmów w Sadzie Pamięci, a na Ścianie Pamięci odsłonięto tablice z nazwiskami Polaków ratujących Żydów.

W środowy wieczór, w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie odbył się Festiwal Psalmów Dawidowych “Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” – koncert poświęcony polskim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Koncert został podzielony na dwie części – żydowską i polską.

W części żydowskiej wystąpili: Symcha Keller oraz Piotr Bunzler, a dyrygentem muzyki będzie Stanisław Rybarczyk.

W części polskiej, w Psalmach Miłości i Nadziei wystąpili: Andrzej Lampert, Basia Gąsienica-Giewont, Joanna Słowińska, Stanisław Plewniak, Dariusz Malejonek, Symcha Keller oraz Łukasz Lipski.

Dyrygentem była Nikola Kołodziejczyk, a na harfie zagrała Agata Galik. Przed publicznością wystąpił także chór Sienna Gospel Choir. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym obchodzonym 24 marca, poświęconym upamiętnieniu Polaków ratujących Żydów, ustanowionym przez Parlament w 2018 roku z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy.

Dla Muzeum w Markowej jest dniem szczególnym, ponieważ ustanowiono go w rocznicę śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej. Dzień ten odnosi się także bezpośrednio do misji Muzeum, którego celem jest ukazanie historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.

Organizatorem podkarpackich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką są: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Samorząd Gminy Markowa.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
Zdjęcia: Anna Magda / Biuro Prasowe UMWP

25-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)