REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze trendy wśród monitorów – może czas na zmianę na nowszy model?

Monitor w dużej mierze odpowiada za komfort pracy i gry i jest równie ważny co sam komputer. To on w końcu odpowiada za wyświetlanie obrazu w stacjonarnych pecetach. Kiepski monitor sprawia, że praca staje się mniej efektywna, a rozgrywka nie sprawia tyle przyjemności, co powinna. Jeśli zastanawiasz się, czy przyszedł czas na wymianę posiadanego sprzętu, sprawdź, jakie są najnowsze trendy wśród monitorów.

Uniwersalne monitory? Takie nie istnieją

Producenci sprzętu komputerowego posiadają w swojej ofercie kilkadziesiąt różnych monitorów. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko ceną, rozdzielczością i typem matrycy. Główną różnicą między nimi jest rekomendowane przez producenta przeznaczenie sprzętu. Monitor dla gracza jest szybki i wydajny, jednak przepłacanie za niego, gdy potrzebuje się sprzętu do użytku biurowego nie ma sensu. Natomiast jeśli gracz potrzebuje wysokiej klasy monitora gamingowego, powinien postawić na urządzenia dedykowane do takiego użytkowania. Tani monitor z niskiej półki obniży komfort rozgrywki, płynność wyświetlanego obrazu i będzie nadmiernie męczyć oczy.

Jak wybrać monitor? Zwróć uwagę na rozdzielczość

Jednym z ważniejszych parametrów przy wyborze monitora, bez względu na zastosowanie sprzętu, jest rozdzielczość ekranu. To od niej zależy stopień ostrości wyświetlanego obrazu. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jest jego jakość.
 
Większość użytkowników szukających sprzętu do standardowego, domowego wykorzystania powinna postawić na monitory z rozdzielczością FullHD. Jeśli oczekuje się lepszej jakości obrazu i chce się korzystać z monitora przez kilka kolejnych lat, warto postawić na modele 4K. Dzięki nim obejrzy się filmy i seriale w wysokiej jakości. Monitory 4K zadowolą również graczy umożliwiając granie w najlepszej jakości grafiki.
 
Powoli na rynek trafiają modele o jeszcze wyższej rozdzielczości. Przeznaczone są do profesjonalnych zastosowań, np. projektowania, czy zawodowej edycji grafiki i wideo. Oferują niesamowitą jakość i szczegółowość obrazu, ale wiąże się to również z bardzo wysoką ceną.

Wielkość monitora i proporcje obrazu

Wielkość monitora jest kwestią, która zależy nie tylko od preferencji użytkownika, ale i miejsca, jakim dysponuje na biurku. Większość użytkowników decyduje się na monitory o przekątnej od 24 do 27 cali. Główną różnicą pomiędzy wybieranymi modelami są proporcje ekranu. Standardowo jest to 16:9, jednak w pracy biurowej na dużych arkuszach obliczeniowych, podczas oglądania filmów i gier dobrze sprawdzają się monitory ultrapanoramiczne. Proporcje 21:9 zapewniają lepszą widoczność obrazu i ułatwiają wykonywanie wielu zadań, umożliwiając wyświetlenie kilku okien obok siebie. Można je stosować jako alternatywę dla stanowisk wieloekranowych.
 
Sprawdź ofertę https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-ultrapanoramiczne-21-9

Typ matrycy

Dostępne na rynku monitory są wyposażone w jeden z trzech typów matryc. Matryce TN cechują się najszybszym czasem reakcji i brakiem opóźnień w wyświetlaniu obrazu. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku graczy, od których refleksu zależy wynik rozgrywki. Matryce IPS są nieco wolniejsze, jednak lepiej odwzorowują kolory i posiadają szerokie kąty widzenia. Dzięki temu obraz na ekranie nie traci na jakości, nawet gdy patrzy się na wyświetlacz z boku. Trzeci typ matryc, czyli VA łączy zalety obu technologii, stąd jest często wybierany przez użytkowników.
 
W przypadku matrycy powinno się zwrócić uwagę również na jej powłokę. Błyszcząca powierzchnia zapewnia jasne, żywe i wyraźne kolory. Powłoka matowa jest natomiast idealnym wyborem dla użytkowników, którym zależy na dobrej widoczności obrazu przy każdym oświetleniu. Matowa matryca nie odbija promieni słonecznych i sztucznego oświetlenia, dlatego treści na ekranie są zawsze czytelne.
 
Poznaj monitory z oferty https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-ips

Częstotliwość odświeżania

Do niedawna standardem w monitorach było odświeżanie obrazu na poziomie 60 Hz. Wciąż jest to najczęściej stosowany typ matryc w uniwersalnych monitorach. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast monitory o wyższej częstotliwości odświeżania. Sprawia ona, że obraz jest płynniejszy, znika efekt smużenia, szczególnie widoczny podczas wyświetlania dynamicznych, szybko zmieniających się scen. Jest to istotne szczególnie w grach, dlatego gamerzy chętnie wybierają monitory z odświeżaniem 144 Hz.
 
Zamów monitor https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory-144hz
 
Najbardziej wymagający użytkownicy mogą zdecydować się na monitor do gier z jeszcze wyższą częstotliwościąodświeżania. Może to być 165 lub nawet 250 Hz. Za wzrostem częstotliwości odświeżania idzie wyższa cena monitora, dlatego powinno się zachować rozsądek przy wyborze parametrów sprzętu.

Technologia Flicker Free

Obecnie warto stawiać na monitory z technologią Flicker Free. Redukuje ona szkodliwe migotanie obrazu, które przy długich godzinach spędzonych przed ekranem staje się problemem dla wielu osób. Technologia ta sprawia, że oczy męczą się znacznie mniej.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

27-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: