REKLAMA
REKLAMA

Podkarpacie zwiększa siłę obronną. Nowi żołnierze w strukturach WOT (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W minioną sobotę, w godzinach porannych 63 ochotników w tym 18 kobiet przekroczyło bramę koszar 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i rozpoczęło pierwszy dzień szkolenia podstawowego i wyrównawczego. 16 i 8-dniowe szkolenie będzie prowadzone w rejonie odpowiedzialności 32 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nisku. Tym razem zajęcia naszych ochotników odbywają się nietypowo, ponieważ prowadzone są weekendowo. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się w maju.

Nasi kandydaci 16 i 8-dniowe szkolenie podstawowe i wyrównawcze rozpoczęli już w sobotę 20 marca, tuż po przekroczeniu bramy koszar w Nisku. Po dokonaniu przez komisję rekrutacyjną formalności ewidencyjnych już w pierwszym dniu ochotnicy odbyli test sprawności fizycznej, który składał się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia oraz ugięć ramion tzw. pompek. Kandydaci kolejne weekendy spędzą w garnizonie niżańskim. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenie taktyczne prowadzone podczas szesnastki i ósemki łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka budowy i posługiwania się karabinkiem GROT a przede wszystkim prowadzenie ognia do celów. Podsumowaniem szkolenia podstawowego jest tzw. pętla taktyczna, stanowiąca nie tylko pierwszy poważny sprawdzian efektów szkolenia, lecz również przepustkę do dalszych etapów służby w WOT. Pętlę stanowi szereg zadań taktycznych, obejmujących zagadnienia z zakresu całej szesnastki, zaliczanych w ciągu 24-godzinnego ćwiczenia pododdziału szkolnego. Wykonywane jest niezależnie od warunków pogodowych i jest dość intensywne, żołnierze muszą się nie tylko wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi, ważne jest również przygotowanie fizyczne i mentalne.

Służbę w WOT kierujemy do wszystkich chętnych, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości oraz realizować życiowe plany związane ze służbą Ojczyźnie. Proponujemy też rozwój osobisty poprzez udział w kursach specjalistycznych i kwalifikacyjnych. Dla chętnych, którym najbliższy termin nie sprzyja mamy dobrą wiadomość. Kolejne szkolenia podstawowe w tym roku zostały zaplanowane na 8 maja, 26 czerwca, 4 września i 20 listopada.

kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego PS. „Pług”

zdjęcia: 3PBOT

źródło: materiały nadesłane

23-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)