REKLAMA
REKLAMA

PODKARPACKIE: Pracują tu obywatele z 60 krajów

15 tys. cudzoziemców legalnie pracuje w województwie podkarpackim. W całej Polsce składki na ubezpieczenia społeczne płaci już 818 tys. obcokrajowców. Od lipca ubiegłego roku w rejestrach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przybyło 200 tysięcy cudzoziemców w kraju, a w województwie podkarpackim 4 tysiące.

Podkarpacki rynek pracy obecnie daje zatrudnienie przedstawicielom 60 państw.
Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby z zagranicznym paszportem. Widać to także w statystykach ZUS.
Na koniec czerwca 2020 r. w całym kraju legalnie pracujących cudzoziemców było 605 tysięcy, a pod koniec czerwca 2021 r. 818 tys.

Jeśli chodzi o dane z województwa podkarpackiego, to w czerwcu 2020 r. liczba obcokrajowców odprowadzających składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosiła 11 109, a obecnie na koniec czerwca 15 159.

Zdjęcie poglądowe

W naszym regionie pod rzeszowski Oddział ZUS podlega 12 625 obcokrajowców, a jasielski – 2534.

Najwięcej Ukraińców i Białorusinów

W tych statystykach nie od dziś na czele są obywatele Ukrainy. Pod koniec czerwca tego roku zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w całym kraju było 603 tysiące Ukraińców, co stanowi prawie 74 proc. wszystkich obcokrajowców w rejestrach ZUS.

– Także w województwie podkarpackim stanowią oni największą grupę zagranicznych pracowników. Obecnie jest ich 12,7 tys., czyli ponad 84 proc. wszystkich legalnie zatrudnionych obcokrajowców w naszym województwie – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim. Drugą narodowością, która najchętniej podejmuje pracę w Podkarpackim
to Białorusini (388).

Z Wietnamu, Tajlandii, Meksyku i Filipin na Podkarpacie
Obok tych narodowości pracują tu także osoby z Rumunii (245), Litwy (129), Rosji (128), Włoch (86), Gruzji (84), Turcji (72). Wśród zagranicznych pracowników zdarzają się także osoby z bardzo odległych i egzotycznych krajów, na przykład z Wietnamu, Tajlandii, Meksyku, Filipin, Kuby czy Kolumbii.

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie podkarpackim

03-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)