REKLAMA
REKLAMA

Policjanci skupili się na motocyklistach. Jaki efekt?

PODKARPACIE. W niedzielę, uwaga policjantów ruchu drogowego na Podkarpaciu skierowana była w szczególności na kierujących motocyklami, zwłaszcza, że wiosenna pogoda zachęcała do wyjazdów. Policjanci podsumowali niedzielne działania „Motocykl”, prowadzone na drogach województwa podkarpackiego. Mundurowi skontrolowali 390 motocyklistów i motorowerzystów. Ujawnili 117 naruszeń, w tym 53 przypadki przekroczenia prędkości.

Priorytetem działań policjantów ruchu drogowego jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg. Szczególną uwagę kierujemy na niechronionych, a więc pieszych, rowerzystów i motocyklistów, bowiem wypadki z ich udziałem, często kończą się poważnymi obrażeniami lub śmiercią.

Wiosenna pogoda sprzyja temu, by wyjechać w krótszą lub dalszą podróż. Na drogach z każdym dniem jest coraz więcej jednośladów. Niestety nie wszyscy przestrzegają zasad i przepisów ruchu drogowego.

Do niemal połowy wypadków, w których poszkodowanymi są motocykliści lub ich pasażerowie, przyczyniają się inni użytkownicy dróg, najczęściej to kierujący samochodami osobowymi. Główne przyczyny to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Natomiast najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motocyklistów, są: jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości i nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

W 2020 r. doszło do 175 wypadków z udziałem motocyklistów/motorowerzystów, w których 16 osób poniosło śmierć, a 158 zostało rannych. W tym roku (do 9 maja) odnotowaliśmy 22 takie wypadki (5 osób zginęło, 17 zostało rannych).

W niedzielę 9 maja, uwaga funkcjonariuszy „drogówki” skupiona była na kierujących jednośladami – motocyklami i motorowerami. Policjanci zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierujących i prędkość, z jaką się poruszają. Policjanci skontrolowali 390 pojazdów. Ujawnili 117 naruszeń, jakich dopuścili się kierujący. Najwięcej – bo 53 – dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej prędkości, 12 wykroczeń polegało na niewłaściwym wyprzedzaniu bądź omijaniu. Ponadto stwierdzono, że 10 kierowców nie miało wymaganych uprawnień, a stan techniczny 12 pojazdów był niewłaściwy. Wszyscy kontrolowani byli trzeźwi.

Akcja „Motocykl” została przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

KWP

11-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)