REKLAMA
REKLAMA

Problemy po porodzie. Dyrektor szpitala w Sanoku musi zapłacić za stare błędy

SANOK / PODKARPACIE. Idące w setki tysięcy złotych odszkodowanie i zadośćuczynienie zasądził Sąd Okręgowy w Krośnie dziecku, za błąd medyczny przy jego porodzie.

Dorota Mękarska

Poród miał miejsce na sanockim oddziale ginekologiczno-położniczym, który nie funkcjonuje od 5 lat. Podczas porodu doszło do błędu w sztuce medycznej. Dziecko przeżyło, ale błąd medyczny zaważył dramatycznie na jego życiu. Doszło do niedotlenienia.

Sprawa w krośnieńskim sądzie toczyła się z powództwa dziecka, które reprezentowali rodzice, przeciwko Specjalistycznemu Szpitalowi w Sanoku i Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej ROBMED w Sanoku.

Wyrok zapadł w dniu 26 października br. Jest to wyrok I instancji.

Pozwani zapłacą solidarnie

Sąd uznał, że szpital w Sanoku wraz z NZOZ zapłacą dziecku zadośćuczynienie i odszkodowanie, pokryje koszty leczenia i wypłaci rentę uzupełniającą. Wszystkie kwoty mają być pokryte solidarnie.

Wysokość zadośćuczynienia wynosi 500 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami od 2012 roku. Pozwani mają zapłacić tę kwotę solidarnie, tzn. że każdy z nich jest zobowiązany do zapłaty pieniędzy, których kwota wyniesie wspólnie pół miliona złotych plus odsetki.

Odszkodowanie zasądzono na kwotę 117.480 tys. zł. Jego wysokość ma również być pokryta solidarnie przez szpital i Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

Oprócz tego sąd przyznał dziecku pieniądze tytułem wyłożenia z góry kosztów leczenia, co wynosi 33.075 tys. zł.

Na koniec zasądził na rzecz dziecka po 4 tys. zł miesięcznie jako rentę uzupełniającą. Szpital sanocki płaci już tę kwotę jako zabezpieczenie.

Grafika poglądowa

Dyrektor: będziemy się zastanawiać

Sprawa w sądzie toczyła się długo, gdyż w jej trakcie sędzia przeszedł w stan spoczynku. Obecnie sąd pisze uzasadnienie. Nie wiadomo jeszcze, czy dyrekcja lecznicy będzie odwoływać się od wyroku.

– Jest to wyrok nieprawomocny – podkreśla Grzegorz Panek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sanoku. – Dopiero po otrzymaniu uzasadnienia będziemy podejmować decyzję.

14-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)