REKLAMA
REKLAMA

Pożar w lesie. Ogień gasiło blisko 40 strażaków (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. W sobotnie popołudnie 30 października, tuż przed godziną 17 do Nadleśnictwa Dynów dotarły wieści o pożarze w leśnictwie Jabłonica. Ponieważ te tereny są bardzo słabo zaludnione, ogień został dostrzeżony dość późno z miejscowości leżącej po drugiej stronie Sanu.

Na miejsce natychmiast przybył leśniczy, przedstawiciel Zakładu Usług Leśnych oraz jednostka OSP. Z racji trudnej dostępności terenu kolejne jednostki OSP oraz jednostka PSP w Brzozowie dotarły nieco później. Na miejscu okazało się, że pali się ściółka w dojrzałym lesie sosnowym oraz w młodniku bukowym.

To tak zwany pożar pokrywy glebowej, który swoim zasięgiem objął łącznie 1,60 ha powierzchni leśnej w tym około 0,20 ha młodego bukowego lasu – relacjonuje Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów. – Pożar ostatecznie został ugaszony przed godziną 22. W akcji gaśniczej wzięło udział łącznie trzydziestu siedmiu strażaków z ośmiu jednostek OSP oraz czterech strażaków z jednostki PSP w Brzozowie!

Szacuje się, że w przypadku sośniny porolnej szkody będą niewielkie, natomiast młody las bukowy ucierpiał najbardziej. Według informacji z prowadzonych działań przekazanych przez Komendę Powiatową PSP w Brzozowie, prawdopodobną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

Wydawać by się mogło, że lasom Nadleśnictwa Dynów, ze względu na III kategorię zagrożenia pożarowego, pożary niestraszne – mówi Małgorzat Kaczorowska – Ostatnie wydarzenia, przedłużające się suche okresy oraz trudna dostępność naszych lasów sprawiają, że i ten rodzaj zagrożenia musimy brak realnie pod uwagę.

W tym roku na terenie RDLP w Krośnie miało miejsce zaledwie 10 pożarów, ich łączna powierzchnia sięgnęła 2,07 ha.

zdjęcia (4): Nadl. Dynów

źródło: materiały nadesłane


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

DONALD TUSK : Inflacja w Polsce drastycznie rośnie! Konferencja prasowa

tvPolska.pl

02-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)