REKLAMA
REKLAMA

RZĄD: Wykryto 8 lekkich niepożądanych odczynów poszczepiennych

RZĄD: Wykryto 8 lekkich niepożądanych odczynów poszczepiennych

POLSKA. Jak podał na czwartkowej konferencji prasowej pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk, do 7 stycznia 2021 roku w Polsce zaszczepiono 177 863 osoby. Wśród zaszczepionych Polaków wystąpiło 8 lekkich niepożądanych odczynów poszczepiennych.

ErIrxliXAAIQMwqFoto: Krystian Maj / KPRM

– Na ten moment mamy zaszczepione 177 863 osoby w Polsce. Dostarczonych dawek do punktu szczepień jest ponad 204 tys. Mamy również stosunkowo niewiele zutylizowanych dawek, bo 215 – w większości uległy mechanicznemu uszkodzeniu w punkcie szczepień – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień.

Jak podaje rząd, na ponad 177 tys. osób zaszczepionych wystąpiło 8 lekkich niepożądanych odczynów poszczepiennych. Szef KPRM Michał Dworczyk zapewnił, że szczepionki są bezpieczne, a każdy niepokojący objaw jest monitorowany.

– Polska zakontraktowała 60 mln dawek szczepionki. To zapotrzebowanie dla 30 mln Polaków. Osób, które mogą być szczepione (czyli powyżej 18. roku życia) mamy w kraju ok. 31 mln – dodał minister Dworczyk.

Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła 205 000 dawek szczepionki do punktów szczepień. W czwartki odbywają się zamówienia, a w poniedziałki dostawy. Rząd szacuje, że do końca marca zaszczepionych zostanie 2,95 mln pacjentów.

Organizacja transportu dla osób z ograniczoną mobilnością

Rząd chce zapewnić dostęp do szczepionki wszystkim obywatelom. Również tym, którzy ze względu na chorobę, czy niepełnosprawność, sami nie będą mogli udać się do punktu szczepień.

– Skończyliśmy konsultacje z jednostkami samorządu terytorialnego. Udało się wypracować porozumienie w dwóch obszarach. To wsparcie kampanii informacyjnej i organizacji transportu dla osób z ograniczoną mobilnością – mówił na czwartkowej konferencji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Podkreślono też, że w obszarze transportu pomoc deklaruje straż pożarna.

– Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym – podkreślił sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Rząd sfinansuje 80% kosztów dowozu mieszkańca z ograniczoną mobilnością do punktu szczepień.

Jak zapewnia rząd, od strony Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej jest deklaracja pomocy, jeśli chodzi o transport.

– Namawiamy i mamy deklarację ze strony Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, by wykorzystywać przy tym oba te podmioty – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał też, że strażacy bardzo ofiarnie pełnią służbę, walcząc z COVID od początku pandemii. – Tak czy inaczej każda gmina dostanie ryczałt, rozliczenie ryczałtowe za przywiezienie mieszkańca do punktu szczepień – zaznaczył.

Współpraca z samorządami i wojewódzcy pełnomocnicy

Samorządy włączą się aktywnie w akcję informacyjną #SzczepimySię. – To ważne, żeby do szczepień przeciw COVID-19 zachęcić jak najwięcej Polaków – mówił wiceminister Paweł Szefernaker

– Ustaliliśmy, że samorządy włączą się aktywnie w akcję informacyjną #SzczepimySię. Indywidualne listy do seniorów, ogłoszenia w lokalnej prasie i biuletynach – mamy nadzieję, że to pomoże dostarczyć informacje do wszystkich. Każdy z wojewodów ustanowił pełnomocnika ds. szczepień. Pełnomocnicy odbędą spotkania z samorządowcami – aby jak najwięcej osób, w tym liderów opinii, otrzymało informacje, jak będzie wyglądała akcja szczepień. Dziękuję za zaangażowanie strony samorządowej – dodał Paweł Szefernaker.

> Listę pełnomocników wojewodów wraz z numerami telefonów znajdziesz tutaj <<

Zapisy na szczepienia dla kolejnych grup od 15 stycznia

Zapisy na szczepienia dla personelu medycznego tzw. grupy „zero” zostały przedłużone do 14 stycznia. Już niebawem – bo 15 stycznia – wystartują również zapisy dla kolejnych grup, które zostały opisane w Narodowym Programie Szczepień. W pierwszej kolejności będą to osoby powyżej 70. roku życia.

Źródło: red., gov.pl

08-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)