REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Miasto szuka oszczędności w szkołach. Likwidacje oddziałów. Będą zwolnienia? (LIST RODZICÓW)

SANOK / PODKARPACIE. Otrzymaliśmy list podpisany przez rodziców klasy IV C Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku. Jak piszą, z niedowierzaniem przyjęli wiadomości o planowanej likwidacji jednego z oddziałów. – Jeszcze bardziej bulwersujący pozostaje fakt, że decyzje dotyczące naszych dzieci są podejmowane bez jakiejkolwiek konsultacji z rodzicami, do tego w czasie pandemii oraz trwającej ponad rok edukacji zdalnej – mówią rozgoryczeni rodzice.

Na naszą skrzynkę redakcyjną wpłynął list podpisany przez rodziców uczniów jednej z klas w SP 1 w Sanoku.

Publikujemy cały list. Został on skierowany do burmistrza Tomasza Matuszewskiego, Rady Miasta Sanoka, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Sanoku.

Do sprawy wrócimy. Pytania w zakresie kwestii poruszanych w liście rodziców przesłaliśmy do Urzędu Miasta Sanoka.


Rodzice uczniów kl. IVc Sanok, 5.05.2021r.

Szkoła Podstawowa Nr 1
w Sanoku

Sz. P. Tomasz Matuszewski
Burmistrz Miasta Sanoka

Z ogromnym zaskoczeniem i niedowierzaniem przyjęliśmy informację Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sanoku o zamiarze zlikwidowania jednego oddziału obecnych klas 4 i stworzeniu w to miejsce trzech liczniejszych grup. Jeszcze bardziej bulwersujący pozostaje fakt, że decyzje dotyczące naszych dzieci są podejmowane bez jakiejkolwiek konsultacji z rodzicami, do tego w czasie pandemii oraz trwającej ponad rok edukacji zdalnej.

Liczniejsze oddziały to ogromny krok , ale wstecz dla edukacji naszych dzieci. Więcej osób w klasach, to ryzyko wystąpienia niepożądanych zachowań wśród uczniów, którzy będą wchodzić w burzliwy okres dorastania, trudniejsza praca dla nauczycieli uczących w tak licznej grupie oraz ograniczone możliwości indywidualnego kontaktu z dziećmi – w tym również o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ponadto, zwiększenie liczby osób w klasie to, w obecnym pandemicznym czasie, niepotrzebne narażanie życia i zdrowia naszych dzieci i nas rodziców.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi (aktualizacja 4.05.2021r.) wytycznymi MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych dotyczącymi organizacji zajęć w szkole minimalna odległość pomiędzy osobami powinna wynosić 1,5 metra. Jak zatem zamierzacie sprostać temu zadaniu – umieszczając w klasie 30 ławek? W jaki sposób będzie zachowany tak ważny w obecnych czasach DYSTANS?

Zastanawiamy się, jak decyzja Pana Burmistrza oraz Radnych Rady Miejskiej w Sanoku o połączeniu klas, ma się do wszystkich informacji przekazywanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz media, o ciągle pogarszającej się kondycji psychicznej dzieci i młodzieży spowodowanej nauką zdalną i odizolowaniem od rówieśników; braku motywacji do pracy; nawarstwiających się zaległościach; lęku przed wychodzeniem z domu, nawiązywaniem relacji z rówieśnikami; różnego rodzaju obawach, fobiach, czy innych niepokojących zachowaniach wymagających pomocy specjalistów. W tej sytuacji narażanie naszych dzieci na dodatkowy stres spowodowany podziałem klas i koniecznością budowania relacji rówieśniczych od nowa, jest po prostu nieludzkie. Uczniowie to nie pionki na szachownicy, które można w dowolnym momencie przestawiać. Zupełnie nie rozumiemy tej decyzji i absolutnie się na nią nie godzimy. Mówimy stanowcze NIE!

Pytamy również, czym podyktowana jest decyzja Pana Burmistrza o likwidacji oddziału? Czy wszystko da się przeliczyć na pieniądze? Czy skuteczne edukowanie przyszłych pokoleń nie powinno być priorytetem nas wszystkich? Oszczędności proponujemy poszukać gdzie indziej – nie kosztem i tak już dużego stresu naszych dzieci. Dodatkowo nadmieniamy, że do szkoły uczęszczają dzieci mające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, za którymi idą niemałe i dodatkowe pieniądze.

Oczekujemy, że decyzja w tej sprawie zostanie ponownie przemyślana i odwołana. Zdecydowanie sprzeciwiamy się pomysłowi zlikwidowania jednego oddziału obecnych klas 4 i stworzeniu w to miejsce trzech liczniejszych grup Prosimy o odpowiedź na piśmie.

Z poważaniem

Rodzice uczniów klasy IV C Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sanoku

grafika poglądowa

źródło: Red., materiały nadesłane

07-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)