REKLAMA
REKLAMA

Szczepienia dla nauczycieli. Szczepionka AstraZeneca na cenzurowanym

SANOK / PODKARPACIE. 8 lutego ruszyły zapisy na szczepienia dla nauczycieli, natomiast 12 lutego w kraju mają rozpocząć się same szczepienia. Jak na razie zgodę na szczepienia w sanockim szpitalu wyraziło 301 nauczycieli. Jest szansa że liczba chętnych jeszcze wzrośnie, choć całościowo raczej nie sięgnie ona poziomu 50 procent uprawnionych.

Dorota Mękarska

Procedura jest prosta. To dyrektor szkoły lub placówki zgłasza chętnego nauczyciela do szczepienia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej. Stąd dane trafiają do NFZ, a stamtąd do szpitali węzłowym. W przypadku powiatu sanockiego jest to Szpital Specjalistyczny w Sanoku.

Kto idzie na pierwszy ogień?

Obowiązuje kolejność szczepień. W pierwszej grupie będą mogli być zaszczepieni nauczyciele pracujący w systemie stacjonarnym: wychowania przedszkolnego, pracownicy żłobków, klubów dziecięcych, placówek pieczy zastępczej oraz dziennych opiekunów (kadra pedagogiczna), osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych, kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Szczepionka uzależniona od wieku

Następne grupy mają być szczepione sukcesywnie. Co ważne nauczyciele do 60 roku życia mają być zaszczepieni szczepionką AstraZeneca. Jak zastrzegła Europejska Agencja Leków „obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych”. Dlatego nauczyciele po 60 roku życia mają być szczepieni w dalszej kolejności szczepionką Pfizera i Moderny.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki do tej pory zgłosiło się 265 tysięcy nauczycieli w całej Polsce chętnych do szczepień przeciwko COVID-19.

Szczepionka już jest zamawiana

Szpital w Sanoku dysponuje obecnie dwoma listami. Na pierwszej figuruje 135 nazwisk nauczycieli z grupy uprawnionej do szczepień w pierwszym terminie, na drugiej 166 osób. Szpital jutro zamówi pierwszą partię szczepionek, liczącą 100 sztuk. To jest ilość na pierwszy tydzień szczepień. Potem NFZ będzie informował, jak duże partie szczepionek będzie można zamawiać.

W Sanoku szczepienia mają ruszyć od przyszłego tygodnia. Nauczyciele będą bezpośrednio informowani o terminie.

Nie ma zaufania do szczepionki

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, przedszkola i żłobki to w Sanoku zatrudniają one blisko 950 osób, w tym nauczycieli wraz z obsługą i administracją. Jak już pisaliśmy w pierwszej kolejności będą szczepieni pracownicy tylko wymienieni w pierwszej grupie, i to do 60 roku życia.

Krótki rekonesans po niektórych sanockich szkołach wykazuje, że liczba chętnych na szczepienie w pierwszym terminie waha się od blisko 30% do 50 %.

W największej sanockiej szkole, czyli SP 1, uprawnionych do szczepień jest 51 osób. W tej grupie są również osoby po 60 roku życia, które w tej chwili nie mogą być zgłoszone za pośrednictwem systemu, deklarujące jednak zamiar poddania się szczepieniu.

Ponieważ liczba chętnych zmienia się z każdą chwilą dyrektor Maria Korżyk szacuje, że osiągnie ona poziom blisko 40% z ogólnej liczby uprawnionych.

W SP8 w grupie uprawnionych są 34 osoby. Niektórzy nauczyciele już przeszli chorobę, więc rezygnują ze szczepień. Kilkoro będzie musiało poczekać na swoją grupę wiekową. W efekcie szczepionką AstraZeneca zostanie zaszczepionych 17 osób, jeśli nic się już nie zmieni. Pozostali wstrzymują się ze względu na ograniczone zaufanie do tej szczepionki.

Niespełna 30 % uprawnionych nauczycieli z SP9 zdecydowało się na szczepienie. Dyr. Damian Wojtowicz nie ukrywa, że na decyzjach pracowników w znacznej mierze zaważyły wątpliwości dotyczące typu szczepionki. Im starsi nauczyciele tym obawy w związku ze szczepionką AstraZeneca są większe.

W SP3 na 28 uprawnionych do szczepień zgłosiło się 10 osób, ale w tej grupie są 4 osoby po 60 roku życia, czyli 6 nauczycieli podda się szczepieniu w pierwszej turze. Decyzje na „nie” generalnie podyktowane są nieufnością do typu szczepionki, choć oczywiście nikt nie indaguje pracowników na ten temat. Jednakże niektórzy nauczyciele sami wyrażają takie obawy.

grafika poglądowa

10-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)