REKLAMA
REKLAMA

Szpital w Sanoku ma nowoczesny mammograf

SANOK / PODKARPACIE. SP ZOZ w Sanoku dysponuje nowoczesną aparaturą diagnostyczną pozwalającą wykryć we wczesnej fazie choroby nowotwory kobiece. Mammografy dla sanockiego szpitala zakupiło Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2021-2022.

Całkowity koszt Mammografu Cyfrowego Inspiration to 602 905,99 zł, z czego dofinansowanie ze środków budżetu państwa wyniosło 599 250,00 zł. Mammograf znajduje się w Pracowni Mammografii mieszczącej się przy ul. 800-lecia 26.

Zakupiony sprzęt będzie służyć wyłącznie osobom uprawnionym do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w ramach umowy zawartej przez SPZOZ w Sanoku z publicznym płatnikiem, w tym w zakresie realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Celem programu jest dążenie do zapewnienia dostępu do najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.

W ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi kobiety w wieku 50-69 lat mogą skorzystać z mammografii skryningowej obu piersi. Program adresowany jest do kobiet, które spełniają jedno z kryteriów:

1. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;

2. otrzymały w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

– rak piersi występował wśród członków rodziny (matka, siostra, córka),
– mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
– nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.

30-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)