REKLAMA
REKLAMA

Terytorialsi z Podkarpacia założyli klub honorowych dawców krwi!

PODKARPACIE. Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej założyli Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Terytorials”. Oficjalnie klub rozpoczął swoje funkcjonowanie w ubiegły piątek. Prezesem klubu został kpr. Mateusz Mucha z 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa.

DSC_5949
Foto: Paulina Lęcznar / archiwum PBOT

Od początku funkcjonowania 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, żołnierze regularnie organizują projekty zbiórki krwi na terenie Podkarpacia, jak również honorowo wspierają akcje kolegów z innych rodzajów służb mundurowych.

Podkarpaccy terytorialsi zawsze licznie odpowiadają na apele, szczególnie gdy sytuacja banku rezerw krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje się trudna.

Chcąc sformalizować szeroką działalność w tym obszarze, w ubiegły piątek żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zarejestrowali Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Terytorials”. Prezesem klubu został żołnierz OT z 31. Batalionu Lekkiej Piechoty z Rzeszowa. Głównym założeniem klubu jest propagowanie i popularyzowanie idei honorowego krwiodawstwa i zdrowego stylu życia.

– Cieszę się z faktu powstania Klubu HDK PCK „Terytorials”. Dzięki niemu będziemy mogli jeszcze skuteczniej wypełniać nasze motto – ciągłej gotowości do pomocy lokalnej społeczności. Jesteśmy zawsze gotowi i zawsze blisko, by odpowiadać na społeczne potrzeby i wspierać nasze Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcą do nas dołączyć. Jedynym warunkiem jest oddanie krwi przynajmniej raz w roku – powiedział kpr. Mateusz Mucha – prezes Klubu.

W samym dowództwie brygady i podległych batalionach wśród żołnierzy służy ponad 600 honorowych dawców krwi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Są to osoby, które w ten sposób niejednokrotnie bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi. W sumie od 2017 roku żołnierze z 3. PBOT wykonali 3459 donacji. Do banków krwi wpłynęło blisko 1557 litrów krwi.

Tylko w ostatnim czasie terytorialsi wsparli Regionalne i Terenowe Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na Podkarpaciu w następujących projektach: „Terytorialsi mają pomoc we Krwi”, „SpoKREWnieni Służbą”, „Apel – Krew”, „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, „Kropla drąży skały”, „Krwioobieg Terytorialsa” czy też „100 litrów krwi na 100 lecie Niepodległości”.

HDK-plakat-poziomy

 

kpt. Witold Sura
rzecznik prasowy 3. PBOT

27-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)