REKLAMA
REKLAMA

UWAGA! Od 8 stycznia skierowania tylko w formie elektronicznej

SANOK / PODKARPACIE. Od 8 stycznia 2021 roku wszystkie skierowania do lekarzy, z kilkoma wyjątkami, będą wystawiane w formie elektronicznej.

zdjęcie poglądowe

E-skierowanie jest to kolejny elektroniczny dokument wprowadzony zaraz po e-recepcie. Dzięki temu pacjent może otrzymać swoje skierowanie na leczenie specjalistyczne lub do szpitala również w postaci cyfrowej.

Do 8 stycznia 2021 roku, będzie można korzystać również z papierowej wersji skierowania. Po tym czasie, zgodnie z założeniami, wszystkie uwzględnione w przepisach rodzaje skierowań będą funkcjonowały wyłącznie w postaci cyfrowej.

Warto pamiętać, że e-skierowania przynoszą realne korzyści szczególnie w warunkach pandemii, gdyż pozwalają m.in. na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady na kolejną wizytę czy badanie oraz umożliwiają zdalną rejestrację bez konieczności osobistego dostarczania skierowania – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Do końca października 2020 roku 33 tysiące lekarzy wystawiło ponad 3 mln e-skierowań, a w każdym tygodniu do systemu podłącza się około 140 nowych podmiotów. Dynamika przyrostu nowych e-skierowań w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła. Tylko w październiku wystawiono prawie tyle samo elektronicznych skierowań, co w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 roku. Przełomowy moment nastąpił w lipcu br. w porównaniu z czerwcem – wystawiono wtedy prawie 6 razy więcej tych elektronicznych dokumentów.

Wykaz placówek, które wystawiają i realizują e-skierowania dostępny jest na stronie https://www.pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie.

– W województwie podkarpackim już 280 podmiotów wystawia e-skierowanie (dane z 27 grudnia). Najwięcej elektronicznych skierowań wystawili lekarze w wieku od 50 do 59 lat – ponad 1,1 miliona. Natomiast najliczniejszą grupą pacjentów, którzy je otrzymali, stanowiły osoby powyżej 60. roku życia – ponad 350 tys. Najwięcej e-skierowań jest wystawianych do poradni urazowo-ortopedycznej, okulistycznej oraz chirurgii ogólnej – wylicza rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ.

Na co wystawia się e-skierowanie?

Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku będą obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne (np. poradnia okulistyczna czy ortopedyczna),
  • leczenie szpitalne w szpitalu,
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,
  • badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Na pozostałe świadczenia medyczne, skierowania będą wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej – dodaje Rafał Śliż.

W jakiej formie pacjent może otrzymać e-skierowanie?

Pacjent, podczas konsultacji lekarskiej otrzymuje:

  • SMS, w którym podany będzie czterocyfrowy kod dostępowy, lub
  • E-mail z plikiem zawierającym potrzebne informacje, lub
  • wydruk informacyjny skierowania opatrzonym podpisem wystawiającego.

To pacjent może wybrać formę dostępu do e-skierowania. W przypadku dwóch pierwszych form, wymagane jest posiadanie aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Pacjent, który nie aktywował IKP bądź nie podał adresu poczty elektronicznej lub numeru telefonu otrzymuje od osoby wystawiającej e-skierowanie wydruk informacyjny, dzięki któremu może zrealizować e-skierowanie.

Wzór wydruku e-skierowania

grafika: NFZ / mat. nadesłane

Co w przypadku zgubienia kodu dostępowego?

W przypadku, gdy pacjent zgubi wydruk informacyjny, ale dodatkowo miał włączoną opcję powiadomień np. za pomocą e-mail, może w ten sposób odnaleźć kod dostępowy. Ponadto, kody dostępowe można sprawdzić logując się na IKP. W ostateczności należy udać się ponownie do placówki, w której wystawione zostało e-skierowanie w celu uzyskania nowego wydruku informacyjnego – podaje rzecznik NFZ.

Skąd wysyłane są powiadomienia SMS i e-mail z danymi dostępowymi do e-skierowania?

Powiadomienia są wysyłane z Systemu e-zdrowie. Wiadomości e-mail przychodzą z adresu: eskierowanie@pacjent.gov.pl, a wiadomości SMS od nadawcy „e-zdrowie”.

źródło: mat. nadesłane / Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. Oprac. Kacper Ciuba

03-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)