REKLAMA
REKLAMA

Wielki sukces sanockiego zespołu „Wernyhora”. Deszcz nagród! (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki zespół „Wernyhora” odniósł olbrzymi sukces w finale konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja 2021” w Warszawie.

Dorota Mękarska

Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia to jeden z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę tradycyjną. Festiwal organizowany jest od 1998 roku. W tegorocznej edycji zespół „Wernyhora” zakwalifikował się do finału, podczas którego występowało 12 wykonawców, spośród 109 zgłoszeń.

„Wernyhorę” tworzą: wokalistka Daria Kosiek, Anna Oklejewicz (vielle, viola da gamba) i Maciej Harna (lira korbowa, aranżacja).

W zeszłym roku zespół zdobył Nagrodę Główną i Nagrodę Publiczności w konkursie “Scena Otwarta”. Konkurs odbył się w ramach XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej “Mikołajki Ludowe” w Lublinie.

foto: Tomasz Kosiek

 

Jeden festiwal, trzy nagrody

Sanocki zespół w konkursie „Nowa Tradycja 2021” zdobył I nagrodą ufundowaną przez Polskie Radio w wysokości 8 tys. zł. „Wernyhorę” uhonorowano za głębokie wniknięcie w muzykę bojkowską i szlachetność jej wykonania.

Nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu, gdyż zespół działa dopiero drugi rok. Była olbrzymia konkurencja, ale wydaje mi się, że byliśmy inni od reszty – podkreśla Maciej Harna. – Mam trochę poczucie deja vu, gdyż ponad 20 lat temu, w 1999 roku, „Matragona” w zajęła w tym samym festiwalu I miejsce. To koło niejako się zamknęło.

foto: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Grupa otrzymała też nagrodę Programu 2. Polskiego Radia w postaci możliwości pracy z producentem i wykonania profesjonalnego nagrania.

Jeszcze dokładnie nie wiemy, jak realizacja tego nagrania miałaby wyglądać. Być może będzie to możliwość nagrania płyty – dywaguje muzyk. I dodaje. – Wiosną zaczęliśmy nagrywać nową płytę z muzyką bojkowską. Być może będzie możliwość jej realizacji dzięki tej nagrodzie.

To ogromny sukces. Wykonanie profesjonalnego nagrania to dla nas wielka szansa. Jego promocja będzie ogromna – ekscytuje się wokalistka.

foto: Tomasz Kosiek

Największy talent wśród talentów

Nagrodą specjalną im. Czesława Niemena jury jednogłośnie wyróżniło Darię Kosiek za wrażliwość, muzykalność i sceniczną charyzmę.

Jestem przeszczęśliwa. Naprawdę nie spodziewałam się tej nagrody, gdyż była olbrzymia konkurencja i wielu bardzo utalentowanych wykonawców – podkreśla wokalistka. – Jestem w szoku i nie mogę jeszcze w to uwierzyć.

Publika dodaje zespołowi energii

Sanoczanie prawdopodobnie będą mogli w lipcu posłuchać „Wernyhory” w sanockim skansenie, podczas warsztatów organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną dla młodzieży, choć byłoby wspaniale, gdyby wcześniej zespół mógł się zaprezentować na żywo mieszkańcom miasta. Tym bardziej byłoby to miłe, gdyż członkowie zespołu są mocno spragnieni kontaktu z publicznością.
– Zespół przez pół roku nie spotykał się z publicznością na żywo, a publika dodaje nam energii – dodaje Daria Kosiek.

Na pewno taką możliwość będą mieli wcześniej mieszkańcy Rzeszowa, gdyż „Wernyhora” dostała propozycję zagrania w tym mieście koncertu. Należy spodziewać się zresztą, że po tak wielkim sukcesie, propozycje powinny posypać się, jak z rękawa, czego zespołowi życzymy i serdecznie gratulujemy sukcesu.

foto: Muzeum Kresów w Lubaczowie

17-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)