REKLAMA
REKLAMA

16-latek chciał zabić małżeństwo nożem. Usłyszał wyrok

PODKARPACIE. Wyrok 13 lat pozbawienia wolności usłyszał Mateusz M., który mając 16 lat, usiłował zabić małżeństwo w jednej z podkarpackich miejscowości. W 2019 roku, działając w bezpośrednim zamiarze dokonania zabójstwa Krzysztofa F. i Joanny P. zadawał im uderzenia nożem w okolice klatki piersiowej jak też brzucha, powodując u nich obrażenia ciała w postaci urazu wielonarządowego, w tym licznych ran kłutych, skutkiem czego spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej ich życiu.

O wyroku, który zapadł w ostatnich dniach przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie poinformowała Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie.

Sąd uznał Mateusza M. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę 13 lat pozbawienia wolności.  

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie w dniu 17 czerwca 2021 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, akt oskarżenia przeciwko 18-letniemu wówczas mieszkańcowi pow. łańcuckiego, Mateuszowi M., którego oskarżono o to, że w dniu 28 lipca 2019 roku w miejscowości K. woj. podkarpackiego działając w bezpośrednim zamiarze dokonania zabójstwa Krzysztofa F. i Joanny P. zadawał im uderzenia nożem w okolice klatki piersiowej jak też brzucha, powodując u nich obrażenia ciała w postaci urazu wielonarządowego, w tym licznych ran kłutych, skutkiem czego spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej ich życiu zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2 k.k., przy czym zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na udzielenie pokrzywdzonym natychmiastowej pomocy lekarskiej, tj. o czyn z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 1 k.k. i art. 156 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

Z uwagi na fakt, iż Mateusz M. w chwili popełniania zarzucanych mu czynów miał 16 lat, początkowo w tej sprawie Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie wszczął postępowanie wobec nieletniego Mateusza M. Następnie w dniu 28 maja 2020 roku Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie, przekazał sprawę nieletniego Mateusza M. do dalszego prowadzenia prokuratorowi. Mateusz M. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które korespondują z zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym – przekazuje Krzysztof Ciechanowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Mateusz M. był dotychczas karany jako nieletni z art. 191a § 1 k.k., który mówi o naruszeniu intymności seksualnej i utrwalaniu wizerunku nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej.

Na potrzeby przedmiotowego śledztwa nieletniego Mateusza M. poddano badaniu sądowo-psychiatrycznemu przez biegłych psychiatrów i psychologa. Według biegłych Mateusz M. nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym, ani stosowania innych środków leczniczych. W ocenie biegłych oskarżony w czasie czynu miał zachowaną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem. Ponadto zarówno stopień rozwoju oskarżonego, jego właściwości i warunki osobiste w dniu popełniania czynu zabronionego przemawiają za odpowiedzialnością na zasadach określonych w Kodeksie karnym. Według biegłych stan zdrowia psychicznego Mateusza M. pozwala mu na udział w czynnościach procesowych oraz prowadzenie obrony w sposób samodzielny i rozsądny – mówi Krzysztof Ciechanowski z PO w Rzeszowie.

W wyroku z dnia 29 marca 2022 roku, Sąd Okręgowy w Rzeszowie zasądził na rzecz pokrzywdzonych po 60.000,00 zł tytułem zadośćuczynienia. Również zaliczył oskarżonemu okres zatrzymania i osadzenia w schronisku dla nieletnich oraz zasądził kwotę 3480,00 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego na rzecz pełnomocnika pokrzywdzonych. Jednocześnie Sąd zwolnił oskarżonego z kosztów procesu.

Przedmiotowy wyrok jest nieprawomocny.

grafika poglądowa (zdjęcia ilustracyjne, archiwum policji)

źródło: Red., Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PIELNIA. Osobówka stanęła w płomieniach. Spłonęła doszczętnie (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

31-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)