REKLAMA
REKLAMA

26 lat i wyrok śmierci. Gracjan potrzebuje naszej pomocy

Gracjan Woroszczak ma 26 lat i mieszka w Końskiem (gmina Dydnia). Cierpi na mukowiscydozę. To choroba genetyczna wpływająca przede wszystkim na układ oddechowy. Trwa zbiórka pieniędzy na dwuletnie leczenie młodego mężczyzny.

– Według statystyk zostało mi kilka lat. Większość chorych na mukowiscydozę nie dożywa trzydziestki… Tak bardzo chcę żyć, tak bardzo… Choroba to jednak zawzięty przeciwnik, dusi, kradnie oddech i ze wszystkich sił chce ukraść mi życie. Walczę o każdy dzień. Potrzebuję Twojej pomocy, żeby po prostu tu zostać… – pisze Gracjan.

LINK DO ZBIÓRKI – kliknij

Choroba atakuje od wewnątrz, nie dając żadnych zewnętrznych objawów. Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna. Atakuje cały organizm, głównie układ oddechowy, pokarmowy, niszczy płuca, oskrzela, trzustkę. 

– Ciężko mi jeść, ciężko oddychać, bardzo szybko się męczę, jeszcze częściej choruję. Żyję pod dyktando choroby. Walczę o oddech, o każdy dzień. O brak bólu, o możliwość wzięcia oddechu bez kłucia w klatce piersiowej… To choroba przewlekła. Atakuje nie raz, ale każdego dnia, niszcząc radość życia… Wstaję wcześnie rano, robię inhalację, potem drenaż, aby pozbyć się śluzu, który zalewa mi płuca. I tak kilka razy dziennie… Tak jest, jeśli nie jestem akurat w szpitalu. Niestety bywam w nim często. Zapalenia płuc, oskrzeli to moja codzienność – dodaje młody mężczyzna. 

Jak zaznacza mukowiscydoza jest nieuleczalna i nie ma na nią lekarstwa. Ale On chciałaby zrobić wszystko, aby jego życie mogło trwać jak najdłużej.

– Aby przedłużyć życie, potrzebuję leków, codziennie do końca moich dni. Moje leczenie jest niestety bardzo kosztowne – lekarstwa, sprzęt rehabilitacyjny, wyjazdy do lekarzy – do specjalistów jeżdżę nawet 300 kilometrów w jedną stronę! Za kilka lat może okazać się, że będę potrzebował przeszczepu płuc, co niestety też wiąże się z ogromnymi kosztami. Nie proszę naprawdę o wiele, dla mnie liczy się każda złotówka. Dla Ciebie to tylko moneta, ale dla mnie to życie! To cegiełka, która daje mi siłę i środki, żeby walczyć z chorobą. Proszę, bądź ze mną w tej trudnej walce – podkreśla i prosi Gracjan. 

LINK DO ZBIÓRKI – kliknij

Statystyki są przerażające. W Polsce chorzy na mukowiscydozę nadal umierają zbyt wcześnie. Bardzo drogie leki, brak refundacji i dostępności fizjoterapii. Dorośli z mukowiscydozą nie są niestety objęci kompleksowym leczeniem, a tylko ono pozwala im żyć. 

foto: siepomaga.pl

16-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)