REKLAMA
REKLAMA

78 rocznica Akcji „Burza” (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Obchody uroczystości operacji Armii Krajowej rozpoczęły się w Kościele Farnym w Rzeszowie. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny. Po modlitwie za wszystkich poległych odbył się krótki koncert.

Kolejna część uroczystości odbyła się przed tablicą upamiętniającą akcję „Burza” i „Ostra Brama” na Wileńszczyźnie i Nowogrodczyźnie, umieszczonej na ścianie kościoła. Żołnierze odczytali uroczysty apel, w którym wymieniono poległych dowódców operacji AK, a salwą honorową uczczono pamięć wszystkich, którzy oddali swoje życie w walce za ojczyznę.

– Akcja Burza i przeprowadzona w jej ramach operacja Ostra Brama stały się pewnego rodzaju wołaniem do świata, że to właśnie my Polacy jesteśmy gospodarzami ziem, do których prawo rościli sobie Niemcy i Rosjanie. Wszystkie starcia pokazały jak Wojsko Polskie z niezwykłym bohaterstwem broniło każdego skrawka Polskiej ziemi. Za ofiarę życia, pragniemy im w sposób szczególny podziękować. Gdyby nie ich odwaga i męstwo, nie było by dziś niepodległej Polski i nas – mówił wicewojewoda Radosław Wiatr.

Oficjalnie akcja „Burza” rozpoczęła się 15 stycznia 1944 roku na Wołyniu walkami 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK z Niemcami. Już podczas tych działań widoczne było negatywne stanowisko sowietów, którzy w trakcie walk rozbrajali jednostki polskie, które musiały przejść przez linię frontu. 2 lipca 1944 roku rozpoczęła się akcja „Burza” na Wileńszczyźnie i Nowogrodczyźnie, a 7 lipca 1944 roku oddziały Armii Krajowej rozpoczęły tygodniowy bój o oswobodzenie Wilna z rąk niemieckiego okupanta.

– Wszystkim tym, którzy kultywują pamięć o tamtych czasach serdecznie dziękuję. Ta pamięć, szczególnie w tym współczesnym czasie jest niezwykle ważna. Postawa poległych powinna być dla nas przykładem; męstwa, honoru i poświęcenia. Właśnie w tych wartościach, życzę abyśmy żyli jak najdłużej wspominając tych bohaterów – życzył uczestnikom Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa.

W uroczystości wzięli udział: wicewojewoda Radosław Wiatr, członek zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak, przewodniczący rzeszowskiej Solidarności Roman Jakim, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Wilna, Światowego Związku Żołnierzy AK Oddział Podkarpacki, starostwa rzeszowskiego, Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Wszyscy wyżej wymienieni złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Akcję „Burza”.

Rozkaz o zakończeniu akcji „Burza” wydał 26 października 1944 roku komendant główny AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek”. W sumie w akcji wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy. Ok. 20-30 tys. osób zostało wywiezionych w głąb ZSRR, z czego większość nigdy nie wróciła do kraju. Na skutek działań NKWD uwięziono ok. 50 tys. żołnierzy AK uczestniczących w akcji „Burza”, głównie za odmowę wstąpienia do armii Berlinga.

Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik
Kancelaria Zarządu UMWP

20-05-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)