REKLAMA
REKLAMA

Basen rekreacyjny w Lesku nieczynny! Wykryto w nim bakterie

LESKO / PODKARPACIE. Od wczoraj (31 sierpnia) basen rekreacyjny, jacuzzi oraz brodzik w Lesku, są nieczynne. Badania wykonane przez sanepid wykazały w wodzie obecność bakterii. Na szczęście nie były to bakterie, które w znaczący sposób zagrażały zdrowiu użytkowników obiektu.

Zgodnie z prawem stosowne badania są przeprowadzane cyklicznie, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w terminach ustalonych i przesłanych do sanepidu. Zarządza obiektu zleca własne dodatkowe badania. Te przeprowadzone 24 sierpnia nie wykazały obecności bakterii. Pięć dni później sytuacja uległa zmianie. W wodzie wykryto bakterie, które jak podkreśla prezes Zarządu Sport Lesko Sp. z o. o. nie były groźne dla użytkowników obiektu.

– Próbki zostały pobrane, około godziny 13, gdy obiekt był użytkowany. Wykryte bakterie mogły stanowić niewielkie zagrożenie dla osób o obniżonej odporności. Co istotne, zostały one wykryte w niecce basenu rekreacyjnego, jacuzzi oraz brodziku. Na powrocie, czyli po przejściu procesu technologicznego oczyszczania wody, bakterii nie wykryto – zaznacza Dariusz Blicharz, prezes Zarządu Sport Lesko Sp. z o. o.

Jak dodaje nasz rozmówca, co do samego procesu oczyszczania wody nie można mieć zastrzeżeń. Bakterie wykryte w wodzie wynikały z nie przestrzegania, przez zapewne pojedynczych użytkowników, podstawowych zasad higieny. 

– Przed wejściem do wody należy ciało dokładnie umyć mydłem. Bakterie mogły dostać się do wody, także z powodu brudnego stroju kąpielowego. Takie też były wnioski wydane przez sanepid. Zaraz po otrzymaniu telefonicznej informacji o bakteriach w wodzie, wspomniana część obiektu została wyłączona z użytkowania. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom. Co warte podkreślenia, nie mówimy tu o bakteriach kałowych typu E.coli, a o bakteriach wynikających z nie przestrzegania podstawowych zasad higieny – dodaje nasz rozmówca. 

W basenie sportowym nie wykryto żadnych bakterii i jeszcze dziś i jutro (2 września) można z niego korzystać. Od 3 do 16 września zaplanowana jest przerwa technologiczna. Cały obiekt będzie nieczynny. 

Przerwa ta nie wynika jednak z wykrycia wspomnianych bakterii, tylko z harmonogramu i standardowych procedur, które są nam wskazane. Woda z niecek basenowych zostanie w całości spuszczona, a następnie napełniona zupełnie nowa. Po zakończeniu prac, czyli po 16 września, obiekt będzie spełniał najwyższe standardy czystości, których podkreślę raz jeszcze, staramy się dochowywać na co dzień. A wspomniane bakterie w wodzie, nie wynikały ze złego procesu technologicznego oczyszczania wody w naszym obiekcie – kończy Dariusz Blicharz, prezes Zarządu Sport Lesko Sp. z o. o.

red. / mp
foto: archiwum redakcji

02-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Pływak Żółtobrzeżek2022-09-02 10:43:39
0 0
No tak... chodzą się do basenu wykąpać świntuchy, ale przecież to wina Tuska, że energia droga
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)