REKLAMA
REKLAMA

„Beksiński na Śląsku”. Filmy, wykłady, wieczory taneczne (ZDJĘCIA)

SANOK / TYCHY. Projekcje filmów dokumentalnych, wykłady, rozmowy z przyjaciółmi Zdzisława Beksińskiego i wieczory taneczne przy ulubionej muzyce Tomka Beksińskiego – oto najważniejsze lipcowe wydarzenia towarzyszące festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, który trwa od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. To jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, zorganizowana przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art.

„Beksiński na Śląsku” to pierwsze w Polsce, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, a także 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej” – zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione. Dodatkowo na widzów czeka też wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.

Wystawom towarzyszą liczne, weekendowe wydarzenia uzupełniające. W piątek 1 lipca o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Tychach odbyło się spotkanie „Beksiński o Sobie”, w ramach którego Ewa Barycka z Fundacji Beksiński dała multimedialny wykład biograficzny o artyście i zdradziła wiele ciekawostek o Zdzisławie Beksińskim, którego znała osobiście. Potem zaproszono na projekcję filmu dokumentalnego „Z wnętrza – prolog” oraz dyskusja.

W kolejnym tygodniu, w piątek 8 lipca o godz. 19.00 spotkanie będzie przebiegać pod tytułem „Znajomi o Beksińskim”. Wypowie się jego marszand Piotr Dmochowski oraz śpiewak operowy Wiesław Ochman (projekcja wywiadów nagranych w 2020 roku). Potem Janusz Barycki z Fundacji Beksiński, przyjaciel Tomasza Beksińskiego poprowadzi wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomka i zagra utwory m.in. The Stranglers, Duran Duran, Soft Cell, A Flock of Seagulls, Roxy Music i innych wykonawców z gatunku New Romantic.

Natomiast piątkowy wieczór 15 lipca upłynie pod hasłem „Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”. Od godz. 19.00 publiczność będzie miała okazję spotkać się z Anją Ortodox, wokalistką zespołu Closterkeller i bliską przyjaciółką Tomka, a także porozmawiać z Marianem Majchrzakiem, znajomym rodziny Beksińskich i kolekcjonerem sztuki z Nowego Jorku. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego i będzie można potańczyć przy dźwiękach Wishbone Ash, The Free, Genesis, Marillion, Pink Floyd, Premiata Forneria Marconi, Lacrimosy, Closterkeller i innych zespołów grających w podobnym klimacie. Wieczór muzyczny poprowadzi Janusz Barycki z Fundacji Beksiński.

W ostatnią sobotę, 30 lipca o godz. 19.00 spotkanie będzie przebiegało pod hasłem „Zdzisław Beksiński o fotografii”. Widzowie będą mogli zapoznać się z analizą jego twórczości fotograficznej, oglądając film dokumentalny z udziałem Wiesława Banacha i Adama Soboty, w reżyserii Janusza Baryckiego. Ponadto odbędzie się spotkanie z Olgą Ptak, autorką książki „Zdzisław Beksiński. Listy do Lewczyńskiego”, połączone z dyskusją.

Honorowy Patronat nad festiwalem „Beksiński na Śląsku” objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Bilety już są dostępne w sprzedaży pod linkiem https://cutt.ly/Beksinski_na_Slasku_BILETY
Możliwy jest również zakup biletów na miejscu w Tichauer Art Gallery.

Informacje organizacyjne:
Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to 40 min. Bilety oferowane są na określone przedziały godzinowe: od poniedziałku do piątku 12:00 – 15:00, 15:00 – 18:00, 18:00 – 21:00 oraz w soboty i niedziele 9:00 – 12:00, 12:00 – 15:00, 15:00 – 18:00, 18:00 – 21:00. W wybranym przedziale czasowym można odwiedzić ekspozycję o dowolnej porze.

Ceny biletów:
Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego: bilet normalny: 39 zł, bilet ulgowy: 30 zł
Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition: bilet normalny: 55 zł, bilet ulgowy: 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł

Bilety na wystawę multimedialną Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition w Tichauer Art Gallery można kupić również na miejscu, ale wyłącznie po okazaniu biletu wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego.

źródło: materiały nadesłane

04-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)