REKLAMA
REKLAMA

BIESZCZADY. Efektowny rajd rowerowy! Trasa ze Słowacji do Polski

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Polsko-słowacki rajd rowerowy najstarszym szlakiem handlowym miedzy Małopolską a Węgrami. Powiat Leski w ramach projektu „Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady„ w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020 organizuje Dzień Informacji Porta Rusica wraz Transgranicznym Rajdem Rowerowym. Wydarzenie odbędzie się w dniu 25 września 2022 roku.

Portal eSanok.pl jest patronem medialnym Rajdu Rowerowego Porta Rusica

Rajd rozpocznie się w miejscowości Majdan, przy wiacie wybudowanej w ramach projektu. Trasa biegnie w kierunku granicy państwa i przejścia granicznego w Roztokach Górnych – Ruské Sedlo aż do miejscowości Ruské (łącznie ok. 13 km) przez odnowioną ścieżkę kamienną z XIV wieku. Na miejscu czekać będzie poczęstunek dla uczestników rajdu. Po krótkiej przerwie uczestnicy wrócą na miejsce startu po stronie polskiej skąd zostaną przetransportowani na dalszą cześć Imprezy w OSW Wołosań.

Na miejscu (OSW Wołosań) odbędzie się koncert lokalnych Artystów Muzycznych (Piotr Rogala, Paweł Lewandowski) – Wstęp WOLNY.

SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ:

STAROSTA LESKI ANDRZEJ OLESIUK
RIADITEL LESOPOLNOHOSPODARSKY MAJETOK ULIC, ŚTATNY PODNIK MAREK FECAK
NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA CISNĄ JAN PODRAZA

Idea projektu Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady nawiązuje do historycznego traktu Porta Rusica. Szlak handlowy Porta Rusica powstał w XIX w. i uchodzi za najstarszy trakt handlowy wybudowany na Górnych Węgrzech. Łączył Michalowce z Baligrodem, wiódł przez Ruske, Przełęcz nad Roztokami do Roztok.

Cel ten będzie realizowany przez 3 cele szczegółowe:
– stworzenie zintegrowanego produktu turystycznego Porta Rusica,
– zwiększenie rozpoznawalności przyrodniczego i kulturowego potencjału
pogranicza polsko-słowackiego oraz
– podniesienie świadomości turystów i mieszkańców w zakresie
zrównoważonej turystyki rowerowej.

W projekcie przewidziano 4 zadania:
– wytyczenie, oznakowanie Porta Rusica i infrastruktura towarzysząca
– adaptacja istniejących szlaków i ścieżek rowerowych oraz
„singletrack“ ,
– cykl konferencji, szkoleń dla społeczności lokalnych i przewodników
– cykl działań promujących zrównoważoną turystykę rowerową.

Główne rezultaty projektu:stworzenie transgranicznego produktu turystycznego Porta Rusica, obejmującego 59,75 km nowych, zmodernizowanych lub udoskonalonych transgranicznych ścieżek rowerowych (w tym trasę „singletrack“) wraz z infrastrukturą (tablice edukacyjne, wiaty, wieże widokowe). Stworzeniu produktu turystycznego Porta Rusica towarzyszyć będą: działania edukacyjne (8), działania promujące dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze pogranicza: 2 konferencje, 2 eventy, w tym rajd rowerowy, przygotowanie e-narzędzi (interaktywna mapa szlaków rowerowych, aplikacja na smartfony) oraz strona www z kodami QR i publikacje promujące potencjał pogranicza (mapy, album).

źródło: materiały nadesłane

19-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)